Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w debacie generalnej 72 sesji ONZ. Jego wystąpienie było bardzo dobrze ocenione w kraju i zagranicą.

Korzystając z pobytu w Stanach Zjednoczonych prezydent dwukrotnie spotkał się z Polonią.

Jako pierwsza głowa państwa polskiego Andrzej Duda odwiedził Fundację Kościuszkowską, gdzie spotkał się z 15 naukowcami o polskich rodowodach. Powiedział tam, min. „Działalność naukowców polskiego pochodzenia buduje polską markę”. Podkreślił, że cieszy się z tego, że naukowcy polskiego pochodzenia współpracują z sobą.

Prezes Fundacji, Marek Skulimowski, opowiedział zebranym o inicjatywie Fundacji Kościuszkowskiej zapoczątkowanej przez profesora Zbigniewa Darżynkiewicza. „W 2014 przy Fundacji Kościuszkowskiej zostało założone Kolegium Wybitnych Naukowców Polskiego Pochodzenia, które docelowo ma być pomocne przy wymianie doświadczeń i wiedzy, tych naukowców, którzy są emocjonalnie lub rodzinnie związani z Polską – z naukowcami w Polsce.”

Prezydent docenił sposób w jaki Fundacja przez prawie sto lat jest zarządzana. „Bardzo serdecznie za to dziękuję, że ta działalność jest przez państwa prowadzona, w sposób tak mądry, przez całe lata” – powiedział prezydent.

Drugie spotkanie z Prezydentem Dudą miało miejsce w Wallington. Wzięła w nim udział również grupa Weteranów z Nowego Jorku, bardzo ciepło witana przez Prezydenta.

Spotkanie z Polonią w New Jersey miało wiele wzruszających momentów. Do wizyty wrócimy w kolejnej relacji.

PR