W tym sezonie podatkowym tysiące imigranckich rodzin będzie zaskoczonych faktem, że IRS wstrzyma ich zwrot podatku, a nawet nakaże dopłatę. Powodem jest wygasanie numerów identyfikacji podatkowej ITIN. Oto, co powinieneś na ten temat wiedzieć.

Co się dzieje?
Zgodnie z Ustawą PATH Act of 2015, amerykański urząd podatkowy (IRS) wprowadził istotne zmiany dotyczące programu ITIN. Numery identyfikacj podatkowej zaczynają stopniowo wygasać i należy je odnawiać.

Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że numery ITIN są używane do masowych oszustw podatkowych. Pojawiły się fałszywe deklaracje podatkowe i nienależne zwroty podatków. Przedsiębiorczy osobnicy wpisują sobie dzieci na utrzymaniu i dostają hojne kredyty podatkowe idące w miliardy dolarów rocznie. Inspektorat Departamentu Skarbu odkrył między innymi, że ponad 90 tys. wniosków o ITIN przyszło z dziesięciu identycznych adresów, a ponad $16 milionów dolarów zwrotów podatkowych było wpłaconych na dziesięć kont bankowych. To tylko szczyt góry lodowej. Departament Skarbu postanowił walczyć z nadużyciami i zarządził stopniowe wygasanie tych numerów i uważnie monitoruje ich odnawianie.

Przypomnienie
ITIN jest numerem identyfikacji podatkowej wydawany przez IRS dla osób, które nie są uprawnione do numeru Social Security (SSN), a mają w Stanach obowiązek podatkowy, albo są członkami rodziny amerykańskiego podatnika, np:

  • cudzoziemiec nierezydent zobowiązany do rozliczenia się z podatków, albo który złożył deklarację podatkową, by uzyskać zwrot przedpłaconych podatków.
  • cudzoziemcy zgłaszani jako współmałżonkowie na rozliczeniach.
  • cudzoziemiec nierezydent, który składa zeznanie podatkowe z małżonkiem – obywatelem lub rezydentem USA,
  • cudzoziemcy zgłaszani jako osoby będące na utrzymaniu na rozliczeniach podatkowych (np.dzieci podatnika).

Więcej o numerach ITIN, sposobach ubiegania się o nie, potrzebnych dokumentach dowiedzieć się można na www.irs.gov/pub/irs-pdf/p1915.pdf

Które numery wygasają
Od 1 stycznia 2017 r. straciły ważność numery ITIN, nie używane na federalnych deklaracjach podatkowych chociażby w jednym z ostatnich trzech lat (2013, 2014, i 2015).

Spośród numerów wydanych przed 2013 r. najpierw wygasają te, które mają w środku cyfry 78 i 79, na przykład 9XX-78-XXXX. Okres odnawiania ich rozpoczął się 1 października 2016 r., IRS wysłał do posiadaczy tych numerów listy, aby poinformować ich o konieczności odnowienia numeru i obowiązujących w tym zakresie procedurach. IRS nie ogłosił, które numery wygasną w kolejnych latach.
Pod koniec 2016 r. IRS porozsyłał do posiadaczy numerów podatkowych informacje o konieczności ich odnowienia.

Co się stanie z wygaśniętym numerem
Jeżeli złożyłeś podatkową deklarację z wygaśniętym numerem, to IRS ją przyjmie i poinformuje cię o konieczności odnowienia numeru i poda instrukcje. Unieważni jednak istnienie osoby na utrzymaniu mającej ten ITIN (dziecko, małżonka), unieważni odpisy i kredyty podatkowe, przeliczy podatki i poinformuje cię o podwyższonej należności. Nie dostaniesz zwrotu nadpłaconych podatków do czasu odnowienia numeru.

Wygaśnięcie ITIN może powiększyć należność podatkową nawet o tysięce dolarów, gdyż rodzina traci odpis na osoby będące na utrzymaniu, traci Child Tax Credit czy American Opportunity Tax Credit. Ażeby odzyskać te przywileje i dostać zwrot podatków, albo należności, trzeba ITIN odnowić.

Jak odnowić ITIN
ITIN odnawia się przy pomocy formularza W-7, który możesz pobrać z Internetu: www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw7.pdf. Upewnij się, że jest to nowa wersja druku na 2016 r.. W prawym górnym rogu zakreśl „Renew an existing ITIN”. Stare wersje nie mają tej opcji. Jeżeli tego nie zrobisz, to IRS założy, że ubiegasz się o nowy numer, stwierdzi, że na dane nazwisko numer był już przyznany, i wniosek odrzuci. Zwróć uwagę na wymagane dokumenty identyfikacyjne wnioskodawcy, a szczególnie dzieci, bo zmieniły się wymagania.

Dzieciom bez SSN mieszkającym w Stanach można odnowić ITIN, ale wtedy, gdy mają odpowiednie dokumenty. Z wnioskiem o odnowienie ITIN należy bowiem posłać kopie ważnego paszportu dziecka z datą przekroczenia granicy. Oprócz tego, dla dziecka poniżej lat 6 trzeba posłać dokumenty medyczne, pokazujące imię i nazwisko dziecka, jego datę urodzenia, oraz adres i numer telefony lekarza. Od dziecka w wieku szkolnym (poniżej 18 lat) IRS domaga się dokumentów szkolnych (school records), a od dzieci powyżej 18 lat – dokumentów szkolnych, umowy najmu mieszkania, wyciągu z konta bankowego itp., pokazujących imię, nazwisko i adres. Pełne informacje są tu: www.irs.gov/instructions/iw7/ch01.html.

Dzieci bez numeru Social Security mieszkające w Polsce nie mogą być uznane za „dependents” na amerykańskim zeznaniu rodziców i nie przysługują na nie odpisy ani kredyty podatkowe.

Licencjonowane firmy rozliczające podatki (IRS Acceptance Agents) mogą poświadczyć autentyczność kopii dokumentów. Wraz z osobą, której numer wygasa, odnowić ITIN mogą wszyscy członkowie rodziny. Więcej w broszurze pt. Understanding Your IRS Individual Taxpayer Identification Number: www.irs.gov/pub/irs-pdf/p1915.pdf.

Co robić teraz
Jeżeli nie posługujesz się numerem ITIN w roku 2017, to teraz nie musisz robić nic.
Jeżeli posłałeś już deklarację podatkową z wygaśniętym numerem, to nie szkodzi. Szybko numer odnów zgodnie z instrukcjami powyżej. Po kilku tygodniach dostaniesz dopowiedź – pismo CP565, Confirmation of your Individual Taxpayer Identification Number.

W międzyczasie IRS otrzyma twoją podatkową deklarację i dostrzeże wygaśnięty numer, więc przyśle ci list informujący cię o powiększonej należności podatkowej. Wtedy odpisz, załączając pismo CP565 o odnowieniu numeru. IRS powinien przywrócić ci należne odpisy, kredyty, zwrócić nadpłacone podatki i wyjaśnić to listownie.

Sprawę możesz załatwić sam albo przy pomocy specjalisty podatkowego. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie amerykańskiego urzędu podatkowego IRS.gov.

Elżbieta Baumgartner