Począwszy od 24 stycznia Internal Revenue Service (IRS) przyjmuje rozliczenia podatkowe. Warto posłać zeznanie jak najwcześniej, najlepiej – elektronicznie. Już tylko 9% deklaracji sporządzanych jest na papierze i słanych pocztą.

Free File
Jak co roku, ruszył też system Free File – elektroniczny program umożliwiający bezpłatne złożenie oświadczenia podatkowego. Stworzył go IRS w roku 2003 wraz producentami podatkowego oprogramowania i do tej pory korzysta z niego ponad 50 mln podatników rocznie. W tym roku w programie uczestniczy kilkanaście różnych firm.

Strony www.irs.gov oraz IRS.gov/freefile dają dostęp do Free File. Poznasz tam zasady programu, i będziesz mógł wybrać firmę softwarową. Niektóre umożliwiają bezpłatne sporządzenie zeznania stanowego oraz przedłużanie terminu rozliczenia.

Nie musisz instalować na swoim komputerze żadnego oprogramowania. Program oraz twoje dane, zaszyfrowane dla bezpieczeństwa, pozostają na serwerze firmy partnerskiej Free File i stamtąd są słane do IRS. Niestety, Free File nie przechowuje twoich informacji, więc w przyszłym roku musisz wszystkie dane nanieść ponownie.

Dla kogo za darmo
Siedemdziesiąt procent amerykańskich podatników jest uprawnionych do skorzystania z systemu Free File bezpłatnie. Jest on przeznaczony dla tych, których dochód brutto (Adjusted Gross Income) w roku 2017 nie przekroczył 64 tys. dolarów. Pułap ten dotyczy zarówno osób samotnych jak i małżeństw. Dostęp mają osoby indywidualne, również samozatrudnione składające załącznik Schedule C, ale nie przedsiębiorstwa. Obliczysz tam i poślesz nie tylko podatki federalne, ale i stanowe.

Program podatkowy TurboTax oferuje bezpłatne federalne rozliczenia dla osób mających proste finanse i posługujące się drukiem 1040EZ albo 1040A (turbotax.intuit.com).

Gdy zarabiasz więcej
Jeżeli twój dochód brutto (AGI) przekracza 64 tys. dolarów, to możesz skorzystać z opcji Free File Fillable, która umożliwia wypełnienie formularzy federalnych. Musisz znać się trochę na podatkach, wiedzieć, gdzie wstawić jakie kwoty, bo program dokona tylko obliczeń matematycznych. Zeznanie stanowe musisz sporządzić w inny sposób.

Dogodniejszy może być program TurboTax. Kosztuje od 40 do 90 dolarów w zależności od wersji, ale pozwala wypełnić i posłać deklaracje federalne dla dowolnej liczby osób i stanowe dla kilku osób. Rozliczenia pozostaną na twoim komputerze i w przyszłym roku, po zakupie nowej wersji TurboTax, nie będziesz musiał wypełniać deklaracji od początku, bo program wciągnie wszelkie informacje z zeznania z ubiegłego roku.

Jak się rozliczyć

Oto jak rozliczyć swoje podatki za darmo:

Przygotuj dane. Zgromadź zaświadczenia o wynagrodzeniu (W-2), emeryturze (1099-R), bankowych odsetkach (1099-INT), dywidendach (1099-DIV) itp. Potrzebne są numery Social Security wszystkich członków rodziny. Najlepiej – miej przed sobą rozliczenie z poprzedniego roku. Oszacuj wysokość twego przychodu brutto (AGI) albo posłuż się liczbą z ubiegłego roku, figurującą na dole pierwszej strony druku 1040.

Zdobądź podatkowy numer identyfikacyjny (e-file PIN). IRS podaje instrukcje tu: www.irs.gov/Individuals/Electronic-Filing-PIN-Request. Zapisz ten numer, bo będzie potrzebny w przyszłych latach.

Wybierz któryś z programów oferujących opcję Free File, który jest dla ciebie najdogodniejszy. Niektóre usługi bywają płatne, niektóre niedostępne. Upewnij się, że możesz również rozliczyć podatki stanowe. Wiele witryn reklamuje „bezpłatne” usługi, ale dla własnego bezpieczeństwa korzystaj tylko z tych rekomendowanych przez IRS.

Sporządź zeznanie podatkowe. Odpowiadaj na pytania zadawane ci przez komputerowy program, wpisuj potrzebne informacje. Każda z firm uczestniczących we Free File jest zobowiązana do zapewnienia ci pomocy. Jeśli się rozmyślisz, możesz skorzystać z oprogramowania innego partnera.

Poślij gotowe zeznanie do IRS. Jest to tak proste, jak naciśnięcie guzika. Jeżeli masz zapłacić podatki, uczyń to elektronicznie. Gdy czeka na ciebie zwrot nadpłaconych podatków, podaj numer swego bankowego konta.
Sprawdź, gdzie jest zwrot nadpłaconych podatków. Jeżeli skorzystasz z opcji automatycznego przelewu, już po trzech dniach możesz sprawdzić status swego zeznania podatkowego przy pomocy witryny IRS www.irs.gov/Refunds.

Bezpłatna pomoc
Osoby o przychodzie poniżej 54 tysięcy dolarów mają także prawo do bezpłatnej porady podatkowej dzięki Volunteer Income Tax Assistance Program (VITA). Niewiele zarabiające osoby, które ukończyły 60 lat, mogą zwrócić się po pomoc do Tax Counseling for the Elderly (TCE).

Pobliską placówkę VITA albo TCE można znaleźć dzwoniąc po angielsku pod numer (800) 906-9887, albo w witrynie IRS: irs.treasury.gov/freetaxprep.

Pomoc dla mało i średnio zarabiających seniorów powyżej 60. roku życia oferuje także organizacja AARP (www.aarp.org, kliknij na „Tax-Aide”). Jej program podatkowej pomocy jest największym w USA, oferowanym w ponad pięciu tysiącach placówek w całym kraju. Funkcja Tax-Aide Locator umożliwia odnalezienie adresu placówki koło ciebie.

Wniosek
Jak widać, istnieje wiele możliwości, by wypełnić i posłać proste zeznanie podatkowe za darmo. Jednak osoby o bardziej skomplikowanej sytuacji finansowej powinny skorzystać z pomocy księgowego.

Elżbieta Baumgartner