26 lutego w Forest Park w dzielnicy Queens w Nowym Jorku odbył się Bieg Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to piąta edycja ogólnopolskiego projektu koordynowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.

Instytut Piłsudskiego w Ameryce we współpracy z Polska Running Team po raz drugi zorganizował ten bieg w Stanach Zjednoczonych.

W tym roku pobiegło ponad 250 uczestników, wśród nich harcerze, uczniowie polskich szkół dokształcających, nauczyciele, członkowie Instytutu, emeryci i sportowcy. Pobiegli, aby przywrócić i oddać hołd bohaterskim żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Tysiące Żołnierzy Niezłomnych straciło wtedy życie i do dzisiaj często nieznane jest miejsce Ich pochówku. Bieg jest piękną lekcją patriotyzmu.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ambasady RP w Waszyngotnie – zastęca Attache Obrony – ppłk. Karol Sobczyk oraz chorąży Krzysztof Kalenkiewicz a z Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku – Konsul Małgorzata Rejek- Radoń z rodziną.

Uczestnicy bez problemu pokonali dystans 1963 metrów, który stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Dzień, jak na zamówienie był słoneczny i ciepły, a biegaczom dopisywały wyśmienite humory.
Wszyscy uczestnicy w ramach rejestracji otrzymali koszulki z podobizną Żołnierzy Niezłomnych oraz pamiątkowe medale. Zwycięzcy obdarowani zostali pamiątkowymi pucharami ufundowanymi przez Instytut Piłsudskiego.
Specjalne pamiątkowe puchary otrzymał także główny sponsor biegu: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Polska Running Team.

Głównym sponsorem biegu była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.
To był ważny dzień w życiu nowojorskiej Polonii. Do zobaczenia w lutym 2018 r.

(PR)