Anthony Weiner, polityk, kongresman, kandydat na burmistrza Nowego Jorku i mąż Humy Abedin, szefowej sztabu wyborczego i prawej ręki Hillary Clinton stał u progu wyjątkowo błyskotliwej politycznej kariery.

Zniszczył ją na własne życzenie. Teraz jest najbardziej znany ze swoich roznegliżowanych fotografii, wysyłanych do wielu, często przypadkowych kobiet. Weiner nie tylko zniszczył swoją świetnie zapowiadającą się karierę, ale także upokorzył wielokrotnie swoją żonę. Potrzeba obsceniczności okazała się silniejsza niż rozsądek i instynkt samozachowawczy.
Anthony Weiner urodził się w 1964 roku na Brooklynie, jego ojciec był prawnikiem a matka nauczycielką matematyki. Wraz z dwoma braćmi wychowywał się w tradycyjnej żydowskiej rodzinie. Jego starszy brat, w wieku 39 lat, zginął tragicznie w wypadku samochodowym, młodszy brat jest współwłaścicielem kilku nowojorskich restauracji, natomiast Anthony wybrał karierę polityczną.

Uzyskał licencjat z nauk politycznych na Stanowym Uniwersytecie Nowojorskim. Zaraz po ukończeniu studiów dołączył do sztabu senatora Charlesa Schumera i pracował w jego biurze, najpierw w Washington D. C., a później na rodzimym Brooklynie. Po sześciu latach pracy przy boku mentora, Weiner postanowił spróbować swoich szans w Radzie miasta Nowy Jork. Doskonała okazja nadarzyła się, kiedy w 1991 roku Rada zapowiedziała zwiększenie liczby urzędów z 35 do 51. Anthony dostał posadę i w wieku 27 lat został najmłodszym radnym w historii miasta. Swój urząd piastował przez siedem lat. Jego program zakładał między innymi zaangażowanie tak zwanej trudnej młodzieży do likwidowania graffiti ze ścian budynków oraz plan odnowy historycznego rejonu Sheepshead Bay.

W 1998 roku Weiner dostał miejsce w Kongresie z ramienia partii demokratycznej, przy czym zajął miejsce swego nauczyciela Chucka Schumera, który przeniósł się do Senatu.
Anthony był powszechnie znany ze swojego głośnego potępiania dyplomatów i urzędników, którzy wzbraniają się przed płaceniem mandatów, głównie tych za złe parkowanie. Wkrótce, o ironio, sam został zdemaskowany przez prasę jako ten, który zalega z zapłaceniem mandatów na kwotę przekraczającą dwa tysiące dolarów.

W 2008 roku The New York Times napisał, że Weiner należy do grupy szefów-tyranów, że krzyczy na swoich pracowników, rzuca przedmiotami w biurze, wymaga bardzo długich godzin pracy i stałej dyspozycyjności pod telefonem. Nieustannie też zwalnia i zmienia ludzi, z którymi pracuje.

To nie była dobra opinia, ale nie mogła równać się z aferą, która wyszła na jaw w maju 2011 roku. Wtedy to Anthony Weiner poprzez aplikację Twitter wysłał pewnej pani zdjęcie swego penisa. Ponieważ jego konto na Twitterze było publiczne, wiadomość błyskawicznie przedostała się do mediów. Z początku Anthony stanowczo zaprzeczał prawdziwości fotografii, jednak po kilkunastu dniach od zdarzenia zwołał konferencję prasową, na której przyznał, że w ciągu trzech lat wysłał swoje nagie lub półnagie zdjęcia do sześciu kobiet. Przeprosił i w miesiąc później zrezygnował ze swojej funkcji w Kongresie.

To jednak nie był koniec jego swawolnych igraszek w Internecie. W lipcu 2013 roku, kilka miesięcy po tym jak Anthony Weiner rozpoczął walkę o fotel burmistrza Nowego Jorku, światło dzienne ujrzały kolejne, podobnego typu fotografie polityka, tym razem wysyłane pod pseudonimem „Carlos Danger” do 22-letniej dziewczyny o imieniu Sydney Leathers.
Media miały używanie. Nieoczekiwanie Weinerowi pośpieszyła z odsieczą żona – Huma Abedin, która publicznie mu wybaczyła i apelowała o skoncentrowanie uwagi na osiągnięciach i politycznych planach Weinera, a nie na jego nieodpowiedzialnych wybrykach. Jednak skandal związany z jej mężem w znacznej mierze zaważył na jej karierze i odegrał rolę zarówno w jej życiu prywatnym jak i zawodowym.

Rodzice Humy pochodzą z Indii i Pakistanu, ale studiowali i poznali się w Stanach Zjednoczonych, gdzie urodziła się Huma. Została ona wychowana w religii muzułmańskiej, ponieważ jej ojciec jest aktywistą i autorem książek dotyczących tej wiary. Abedin wychowywała się w Arabii Saudyjskiej, a do USA wróciła dopiero na studia. Mówi biegle po angielsku, ale także w hindi i po arabsku.

Już w wieku 19 lat Huma dostała się na staż do sztabu Hillary Clinton, a w latach 2009-2013 była szefem całego sztabu, odegrała także znaczącą rolę w kampanii prezydenckiej Hillary, w 2016 roku.

Podczas wieloletniej współpracy pomiędzy Hillary Clinton i Humą Abedin nawiązała się głęboka przyjaźń. Clinton obdarzyła ją wielkim zaufaniem i traktowała niemal jak córkę, Abedin stała się jej „prawą ręką” i głównym doradcą. Tym bardziej druzgocące w skutkach było postępowanie męża Humy, ponieważ podkopało jej zawodowy autorytet oraz wizerunek w mediach. Na domiar złego podczas przeszukiwania maili Weinera doszukano się serii korespondencji pomiędzy nim, Humą i Hillary, co rzuciło złe światło także na Clinton. W związku z tym była ona zmuszona odsunąć Abedin od grona swoich najbliższych doradców. Tym samym ekscesy męża zaważyły na błyskotliwej i obiecującej karierze żony.

28 sierpnia 2016 roku magazyn the New York Post, opublikował materiały mówiące o tym, że Weiner zaczął wysyłać kolejne nieprzyzwoite zdjęcia do następnych kobiet, na jednym z nich leżał w łóżku ze swoim małym synkiem. Następnego dnia, jego żona ogłosiła publicznie, że wnosi o separację z mężem.

21 września 2016 the Daily Mail zamieścił informacje wskazujące na to, że Weiner zaczął wysyłać swoje nagie zdjęcia do piętnastoletniej dziewczynki, a urządzenia, z których były przesyłane zostały skonfiskowane przez śledczych. Natomiast 1 lutego 2017 roku The Wall Street Journal poinformował, że prokurator prowadzący sprawę Weinera rozważa wniesienie oskarżeń dotyczących dziecięcej pornografii.

Sprawa Anthonego Winera przewijała się w mediach wielokrotnie, nabierając coraz bardziej wyrazistszego i jaskrawego charakteru. Programy satyryczne i popularne show wyśmiewały absurdalne zachowania polityka, które po równi pochyłej prowadziły do całkowitej porażki tak długo i misternie budowanej przez niego kariery.

Kanał Showtime zrealizował film dokumentalny o aferze ujawnionej podczas jego walki o fotel burmistrza Nowego Jorku. Film „Weiner” pokazuje z jakim człowiekiem mamy do czynienia oraz jak to upokorzenie znosiła Huma Abedin. Kolejny przykład na to, w jaki sposób nierozważnymi decyzjami można zrujnować życie sobie i najbliższym osobom.

oprac. Paulina Deka