Czasy się zmieniają, wydaje się, że wolimy kameralne spotkania, swojskie domówki, a wielkie bale należą do przeszłości. Może, ale nie w karnawale. Do tradycji Polonii nowojorskiej należą huczne, środowiskowe zabawy na które się czeka, a potem wspomina jak rok długi… Dziś napiszemy o Gali Pulaski Association of Business and Professional Men i walentynkowym balu Children’s Smile Foundation.

Pulaski Association of Business and Professional Men

Gala Pulaski Association of Business and Professional Men

4 lutego odbyła się doroczna gala zorganizowana przez Pulaski Association of Business and Profesionals Men.

Zwyczajowo nadawany jest wtedy tytuł Człowieka Roku. Otrzymuje go osoba wyróżniająca się w środowisku, szczególnie aktywna społecznie i zawodowo. W tym roku zaszczytne wyróżnienie przypadło w udziale Grzegorzowi Wiśniewskiemu, wieloletniemu członkowi Stowarzyszenia (od 1991) i jego dwukrotnemu prezydentowi. Pan Wiśniewski razem z synem Chrisem z powodzeniem prowadzi firmę Integrate Comfort Systems.

Biznesmeni od lat promują również zdolną i zainteresowaną pracą społeczną polonijną młodzież. W tym roku organizacja przyznała stypendia trójce młodych ludzi. Wszyscy troje bardzo dobrze się uczą, są aktywni w różnych dziedzinach, ale również starają się dać z siebie coś więcej środowisku.

Tegoroczni stypendyści to:

Maciej Zielonka (4.000 dol), student Hunter College w Nowym Jorku, kapitan drużyny pływackiej i piłkarskiej na uczelni. Prezydent Klubu Studentów Europy Wschodniej. Czynnie działa w organizacji harcerskiej na Greenpoincie.

Rafał Promowicz (2.000 dolarów) mieszka w Garfield, studiuje w Academy for the Advancement of Sience of Technology, interesują go sprawy innowacyjności. Chciałby studiować inżynierię. Działa w Polsko-Amerykańskim Klubie Fotografika. Ma czarny pas Tae- Kwon-Do.

Anna Czajkowski (1.000 dol) uczy się w Manalapan High School. Była wybrana najlepszą studentką roku w szkole im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Uprawia sport. Najlepsze wyniki uzyskuje w trójskoku. Zajmuje się społecznie dziećmi specjalnej troski. Jest również lektorem w polskim kościele.

Tytuł Człowieka Roku i stypendia wręczono na gali zorganizowanej w Russo’s on the Bay w Howard Beach. To miejsce znane i lubiane. Jest tam elegancko i swojsko. Zróżnicowana kuchnia zaspokaja najbardziej wybredne podniebienia. Biznesmeni i ich przyjaciele, stypendyści z rodzinami, w sumie ponad 220 osób, bawiło się znakomicie. A starannie przygotowana uroczystość zapadnie w pamięć wielu obecnych na niej osób.

zk

Zdjęcie: Gala Pulaski Association of Business and Professional Men, foto: Zygmunt Bielski

Children’s Smile Foundation

Dyrektorzy Children’s Smile Foundation. Na pierwszym planie Gość Honorowy – Bożena Konkiel.

Tradycja walentynkowych bali fundacji trwa już parę dobrych lat i sprawia, że grono członków i sympatyków organizacji systematycznie rośnie.

Dochód z balu zawsze jest przeznaczony na pomoc konkretnemu dziecku. W tym roku była to 15-letnia Gabrysia Florek z Polski, która cierpi na niedrożność przewodu pokarmowego i liczne medyczne konsekwencje tej niedrożności. Dziewczynka była wielokrotnie operowana. Gabrysię i jej pięcioletnią siostrę Zuzannę samotnie wychowuje mama. Biorąc udział w loterii, kupując obraz polonijnego artysty oczywistym było, że pomaga się właśnie Gabrysi.

A sam bal?

Jericho Terrace na Long Island to miejsce bajkowe, świetna oprawa dla eleganckiej uroczystości. Bufety podczas godziny koktajlowej zastawione były smakowitymi zakąskami kuchni z całego świata, tak ładnie ugarnirowanymi, że jadło się je oczami, a smakowały jeszcze lepiej. Obsługa dyskretna, miła i profesjonalna.

Tegorocznym gościem honorowym walentynkowego balu była Bożena Konkiel, wieloletnia nauczycielka w szkole przy kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, właścicielka Kobo Music Studio, a także autorka cykli artykułów edukacyjnych, które od lat publikuje w Kurierze. Pasjonatka nauczania i prawdziwy społecznik.
Z króciutkim programem artystycznym wystąpili nauczyciele i uczniowie jej szkoły: Karolina Beimcik, Rafał Sarnacki, Claudia Nytko i Nicholas Kaponyas.

A potem była gorąca kolacja, z pysznymi daniami do wyboru, loteria i aukcja. Loteryjne nagrody Fundacja zawdzięczała szczodrości sponsorów. Gift Certyficates ufundowała Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa, Keuring Coffemaker American Travel Abroad, Apple iPad – szkoła przy kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, biżuterię od Tiffany’ego zakupił Jarosław Jakubowski, bilety do Lincoln Center i Gift Card do Bergdorf Goodman Store nieoceniona i jak zwykle szczodra Bożena Konkiel.

Podczas aukcji można było wygrać minikombinezon Kamila Stocha z podpisem znakomitego skoczka i koszulkę Justyny Kowalczyk. Swoje obrazy wystawili na aukcyjną sprzedaż polonijni artyści: Katarzyna Iwaniec, Bogdan Kujawski, Wacław Oceretko i Zbigniew Sokołowski. Chwała im za to.

Zespół Secret potrafił ściągnąć na parkiet nawet najbardziej opornych. Tańczono, śpiewano, żartowano, zawierano nowe znajomości. Fundacja wyraźnie rośnie w siłę, przybywa jej członków i sympatyków, a przecież o to właśnie chodzi.

Zofia Kłopotowska

Zdjęcie: Dyrektorzy Children’s Smile Foundation. Na pierwszym planie Gość Honorowy – Bożena Konkiel. Foto: Stefan Bielski