fundacja kosciuszkowska Nowy Jork

Jak wszyscy dobrze wiedzą, rok 2017 poświęcony jest Kościuszce z racji 200-lecia jego śmierci.

Fundacja Kościuszkowska z tej okazji ogłosiła konkurs dla młodzieży na najlepszy esej (informacje na stronie interentowej Fundacji) oraz organizuje wiele imprez ku pamięci naszego bohatera narodowego.
Pierwszą taką uroczystość przygotowało stowarzyszenie Polsko Amerykańskich Nauczycielek przy Fundacji, z prezeską Benadette O’Keefe na czele. W sobotę, 4-go lutego odbył się program wyłącznie dla dzieci. Nauczycielki pragnęły przybliżyć postać Kościuszki młodszemu pokoleniu w sposób wesoły ale też informacyjny. W programie wystąpił Zespół Dziecięcy z parafii Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie – „Krakowianki i Górale”, (dyrektor Elżbieta Hetnar, muzyka Halina Kalitka, choreografia Basia Kulpa, stroje Iwona Czartoryska, reżyseria Maria Bielska, asystentka Asia Bis) z krótką scenką dramatyczną o przysiędze Kościuszki na Rynku Krakowskim, wraz z odśpiewaniem dwóch piosenek – „Na Krakowskim Rynku” i „Dalej Bracia Dalej Żywo”. Krakowiacy uzbrojeni w kosy energicznie przekonali widownię:

Albośmy to jacy,
jeno chłopcy krakowiacy!
Harda w nas dusza,
nie boim się Rusa, Prusa!
Dość nas natyrpali,
bijwa Prusów i Moskali,
chwyćwa za obuszki,
pójdźwa wszyscy do Kościuszki!

Zespół także odtańczył Krakowiaka Kosynierów i Poloneza Triumfalnego. Aleksander Węglicki, z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza werecytował wiersz „Bitwa pod Racławicami”, który wygrał pierwsze miejsce w konkursie bajek i legend 2016 r. Następnie Pani O’Keefe wygłosiła krótką pogadankę z życiorysem i przygodami bohatera, oraz przeprowadziła grę Jeopardy z pytaniami o Kościuszkę, z historii rozbiorów Polski jak i rewolucji amerykańskiej.

Po rozdaniu nagród oraz pamiątkowych bransoletek każdemu dziecku, Maria Bielska z asystą Aleksandry Krużel zaprezentowała serię przeźroczy o przebudowie mostu Kościuszki podając różne ciekawostki dotyczące Polonii, np. jak komitet aktywistów walczył o utrzymanie orginalnego napisu KOSCIUSZKO BRIDGE w roku 1939.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani mieli okazję zaśpiewać STO LAT Kościuszce nad tortem urodzinowym z jego portretem i napisem „Polish American Hero”. Był też mały poczęstunek przygotowany przez członkinie stowarzyszenia.

Na imprezę przybyli członkowie Fundacji ze swoimi dziećmi, dwie gromady zuchów, „Słoneczniki” z South Brooklyn’a i „Polskie Rydze” z Greenpointu oraz dużo rodziców.

Wszyscy uczestnicy tej uroczystości byli zachwyceni pięknem historycznego budynku Fundacji, oraz wystawą dzieł sztuki, nad którymi królował portret Kościuszki na tle West Point.

Maria Bielska
zdjęcia: M. Bielska i M. Moscicki