28 stycznia 2017 r. dwustu dwunastu maturzystów z polonijnych szkół zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce rozpoczęło Bal Studniówkowy tradycyjnym polonezem.

Był to już dziewiąty taki bal organizowany przez CPSD, który tym razem miał miejsce w Royal Manor w Garfield, NJ.

Podobnie jak w porzednich latach w studniówce uczestniczyli nie tylko wychowacy klas matyralnych i dyrektorzy szkół, ale także rodzice.

Rangi długo oczekiwanemu wydarzeniu dodali tak zaszczytni goście jak: Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski z małżonką, dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski, przedstawiciele Rady Dyrektorów tejże Unii z przewodniczącą Małgorzatą Gradzki na czele. Bawili się z nami także prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski oraz drektor Istytutu Piłsudskiego dr Iwona Korga.

„Studniówka to tradycja wpisana w kalendarz każdego ucznia szkoły średniej. Jest to wydarzenie długo oczekiwane przez wszystkich maturzystów, któremu towarzyszy też lekkie wzruszenie i ciekawość.(…). Tegorocznym maturzystom życzę, abyście w dalszym dorosłym życiu byli odpowiedzialnymi ludźmi oraz dumnymi z tego, że jesteście Polakami” – napisała, w liście skierowanym na ręce Prezesa CPSD dr Doroty Andraki, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która objęła swoim patronatem honorowym tegoroczny Bal Studniówkowy.

Podobny patronat objął także Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie Piotr Wilczek: „Drodzy Maturzyści – przyjmijcie ode mnie serdeczne podziękowania za wytrwałość, cierpliwość i systematyczną pracę, w którą włożyliście wiele serca. Cieszę się, że zdecydowaliście się na poznawanie języka polskiego, zgłębienie wiedzy o Polsce, o historii Ojczyzny i głęboko wierzę, żw włożony wysiłek – nie bez wyrzeczeń przecież – wspaniale zaowocuje”- w liście do naszych maturzystów napisał pan ambasador.

Do tych życzeń dołączyli się inni obecni na studniówkowej imprezie goście, gratulacje składano również nauczycielom, dyrektorom, a przede wszystkim rodzicom.

Maturzyści otrzymali powyżej cytowane listy gratulacyjne oraz pięćdziesięciodolarowe certyfikaty ufundowane przez PSFUK.

Głównym punktem wieczoru była jednak najbardziej wyczekiwana zabawa. Wszystkie życzenia i gratulacje były szczere, ale krótkie, aby nie kraść młodzieży cennych minut na parkiecie.

Po słowach prezesa CPSD dr Doroty Andraki: „Studniówkę 2017 uważam za otwartą. Życzę wszystkim dobrej zabawy”, abiturienci ruszyli w tany, które trwały niemalże do rana.

„A później już tylko…. matura” – wszystkim życzymy połamania pióra i maturalnych wspomnień na całe zycie.

PR