Martha Stewart stworzyła w Stanach Zjednoczonych prawdziwe imperium produktów sygnowanych jej imieniem. Począwszy od książek i programów telewizyjnych poprzez blog i stronę internetową, skończywszy na linii produktów wyposażenia całego domu. Stewart Martha stała się ikoną i pierwszą kobietą, która zarobiła w Ameryce miliardy.

Urodziła się 3 sierpnia 1941 roku w Jersey City, w stanie New Jersey. Jest drugim dzieckiem spośród sześciorga rodzeństwa, a jej rodzice Edward Kostyra i Martha Ruszkowski Kostyra pochodzili z Polski. Już w młodości Martha nauczyła się jak gotować, szyć oraz przygotowywać przetwory na zimę, pakując je w słoiki i puszki. Jej najlepszą nauczycielką prac domowych była ukochana mama. Ojciec natomiast przekazał jej pasję do ogrodnictwa oraz sporą wiedzę na temat hodowli warzyw. Ale ambicje Marthy nie ograniczały się do prac domowych. Chciała i co więcej, potrafiła wykorzystać wszystkie swoje atuty

Zgrabna i urodziwa już w wieku 15 lat wystąpiła w swojej pierwszej reklamie telewizyjnej dla Unilever, reklamowała także papierosy i zaczęła stawiać pierwsze kroki w dorosłym modelingu.

Ale te zajęcia nie do końca satysfakcjonowały ambitną dziewczynę. Rozpoczęła studia w prestiżowym Barnard College – ukończyła tam historię architektury. W tym czasie była też modelką dla domu mody Chanel oraz poznała swojego przyszłego męża Andrew Stewart, który kończył właśnie studia prawnicze. Para pobrała się w 1961 roku.

W 1967 roku Martha postanowiła rozpocząć karierę jako makler giełdowy.

Przeprowadzili się z mężem do Westport w stanie Conneticut, gdzie zakupili i odrestaurowali stary dom.
W piwnicy rezydencji Stewart otworzyła swoją pierwszą firmę kateringową, którą prowadziła wraz z przyjacióką z dawnych lat. Panie niestety się nie dogadywały się, dlatego Martha odkupiła udziały wspólniczki i postanowiła działać samodzielnie.

Jej firma wzniosła się na następny poziom, kiedy mąż zaproponował jej zorganizowanie przyjęcia z okazji wydania książki Wila Huygena „The Secret Book of Gnomes”. Tam też poznała Alana Mirkena, dyrektora Crown Publishing Group.

Mirken był zachwycony talentem Marthy Stewart jako kucharza oraz gospodyni całego spotkania. Zaproponował jej napisanie książki zawierającej zdjęcia i opisy imprez, które do tamtej pory zorganizowała.

W ten oto sposób kariera Marthy nabrała zawrotnego tempa a książki oraz artykuły w gazetach sygnowane jej nazwiskiem zaczęły ukazywać się niemalże lawinowo. Stewart jest autorką między innymi takich książek jak: Entertaining, Martha Stewart’s Quick Cook, Martha Stewart’s Hors D’oeuvres, Martha Stewart’s Pies & Tarts, The Wedding Planner, Martha Stewart’s Quick Cook Menus and Martha Stewart’s Christmas, The Martha Rules, Martha Stewart Baking Handbook czy Martha Stewart’s Homekeeping Handbook

W 1990 roku wraz z Time Publishing Ventures założyła gazetę pod nazwą Martha Stewart Living.

Począwszy od 1993 roku prowadziła swój program telewizyjny bazujący na materiałach ukazujących się w magazynie, którego była redaktor naczelną. W 1997 roku założyła firmę konsolidującą wszystkie produkty swojej marki pod nazwą Martha Stewart Living Omnimedia. Wkrótce powstała też jej strona internetowa i katalog wysyłkowy. W 1999 roku Martha Stewart Omnimedia weszło na giełdę, akcje spółki zyskały gigantyczną wartość w bardzo krótkim czasie, a Martha została pierwszą kobietą w Ameryce, o której mówi się, że sama zbudowała wielomilionowe imperium.

W 2001 roku Stewart uniknęła straty 45,673 milionów dolarów dzięki sprzedaży 3,928 swoich akcji. Jej współpracownik poinformował ją wcześniej, że akcje spadną o 16 procent. Gwałtowne pozbycie się akcji, na chwilę przed ich drastycznym spadkiem, wzbudziło podejrzenia władz. Rozpoczęto śledztwo w tej sprawie.
W marcu 2004 po trwającym sześć tygodni procesie Stewart została oskarżona o konspiracje, zakłócanie procedur funkcjonowania firmy i składanie fałszywych zeznań oraz skazana na pięć miesięcy więzienia, jak również dwa lata aresztu domowego, w tym pięciomiesięczny nadzór monitorowany. Ponadto zgodziła się zapłacić ponad 137 milionów dolarów kary w wytoczonej przeciwko niej sprawie cywilnej oraz przystała na pięcioletni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w wszelkiego typu firmach czy spółkach.

Kryminalna sprawa Stewart odbiła się szerokim echem w całej Ameryce. Miała zapiekłych wrogów i obrońców, którzy mówili, że proces był zwykłą pokazówką. Wydawało się jednak, że po odbyciu kary nie ma dla niej powrotu na celebryckie salony. Stało się inaczej. Ku zdziwieniu wielu wróciła i to w wielkim stylu.

Jeszcze bardziej pracowita i zdeterminowana, niepoddająca się przeciwnościom wkrótce stworzyła linię Martha Stewart Everyday dla Kmart i Macy’s. Produkty sygnowane jej imieniem to meble, farby ścienne, dywany, kafelki a także akcesoria kuchenne, pościel, wyposażenie łazienek oraz sypialni. Mimo mijających lat, ma ciągle nowe pomysły i podejmuje nowe wyzwania. Stworzyła np. markę wina Martha Stewart Vintage, współpracuje z siecią Costco oraz Wal-Mart.

Prowadziła bardzo popularne programy telewizyjne, takie jak Martha Stewart Show, Martha Bakes i Martha’s Stewart Cooking School oraz najnowszy Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party.

Martha Stewart mieszka obecnie w Katonah w stanie Nowy Jork i jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawanych kobiet w Ameryce. Ma córkę Alexis, urodzoną w 1965 r. Z mężem rozwiodła się, uważając, że jest obciążeniem dla jej kariey. Wiele osób, z własną córką włącznie, uważa ją za osobę trudną – i tak zapewne jest, ale trzeba jej oddać, że wyedukowała wiele Amerykanek, zmieniając styl życia domowego na prostrzy i bardziej elegancki.

Dla naszego czytelnika istotne jest także to, że Martha Stewart może pochwalić się polskimi korzeniami.

Paulina Deka