Rozmowa z Ryszardem Bąkiem, skarbnikiem Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) oraz przewodniczącym Komitetu Stypendialnego o Programie Stypendialnym Naszej Unii.

Styczeń to tradycyjnie czas na składanie podań o stypendium Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.
Ryszard Bąk: Już od kilkunastu lat początek roku to czas mobilizacji młodych Członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, którzy potrzebują wsparcia finansowego, aby kontynuować swoją edukację na wyższych uczelniach. Kto może zlozyc podanie? Trzeba być Członkiem Naszej Unii co najmniej rok, mieć średnią ocen (GPA) co najmniej 3.0 oraz studiować na akredytowanej uczelni w roku akademickim 2016/17. Komisja będzie oceniała nie tylko dobre wyniki w nauce ale także aktywny udział w życiu społeczności polonijnej np. w polskiej parafii czy uczestnictwo w klubie polskim na uczelni.

– Do kiedy można składać podania?
W tym roku trzeba się nieco pospieszyć, gdyż termin składania podań mija już pierwszego marca. Szczegółowe informacje można uzyskać w jednym z siedemnastu oddziałów Naszej Unii lub na stronie internetowej www.NaszaUnia.com, skąd można też pobrac aplikacje. Trzeba ją wypełnić, dołączyć wymagane dokumenty oraz napisać dwa eseje w języku angielskim o objętości do trzystu słów.

Całość należ wysłać na adres: PSFCU Scholarship Committee, 9 Law Drive, Fairfield, NJ 07004).

– Czy są jakieś zmiany w Programie Stypendialnym w stosunku do poprzednich lat?
W tym roku wprowadziliśmy istotną zmianę: możliwość otrzymania stypendium przez studentów na studiach magisterskich lub doktoranckich (graduate) dla tych, którzy otrzymali już w poprzednich latach stypendium Naszej Unii jako studenci. Uznaliśmy, że wszyscy studenci kontynuujący naukę zasługują na dodatkową zachętę i nagrodę ze strony PSFCU. W tym roku także po raz pierwszy młodzi i zdolni Członkowie Naszej Unii będą mogli się ubiegać o wsparcie z programu stypendialnego oragnizowanego wraz z firmę General Electric pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– To brzmi bardzo ciekawie, proszę powiedzieć więcej o tym programie.
Dziesięciu wybranych przez komisję młodych Członków Naszej Unii wraz z dziesięcioma kolegami i koleżankami wybranymi przez koncern General Electric pojadą na dziesięciodniową wizytę studyjną do Polski. Spotkają się tam z prezydentem RP, politycznymi i gospodarczymi liderami, odwiedzą przodujące firmy nad Wisłą. To będzie wyjątkowa wyprawa do Polski. W ten sposób chcielibyśmy poszerzyć wiedzę o Polsce młodych Amerykanów – często mających polskie korzenie i uczynić ich prawdziwymi „ambasadaorami polskości”.

– Kto może się ubiegać o udział w wizycie studyjnej w Polsce?
Aplikacje mogą składać studenci, którzy są Członkami Naszej Unii oraz obywatelami USA lub posiadaczami prawa stałego pobytu. Trzeba będzie wypełnić aplikację oraz napisać esej w języku angielskim. Szczegóły są na stronie www.NaszaUnia.com, ale i tutaj trzeba się spieszyć, bo termin składania podań mija pierwszego marca.

– Stypendia dla studentów szkół wyższych, to tylko część Programu Stypendialnego PSFCU.
Co roku Program Stypendialny Naszej Unii składa się z trzech elementów. Pierwszy to program dla uczniów klas maturalnych, rekrutację na który zakończyliśmy w styczniu br. Drugi element – to stypendia dla studentów szkół wyższych. Jest jeszcze program „Wschodząca Gwiazda Naszej Unii” przeznaczony dla młodych Członków Naszej Unii, którzy mogą się wykazać osiągnięciami – tutaj zacytuję regulamin –„w dziedzinie nauki, sportu, muzyki, sztuki, przywództwa lub szczególnym talentem, udokumentowanym na poziomie krajowym bądź międzynarodowym”. W tym roku mamy też i czwarty element – program stypendialny organizowany we współpracy z koncernem General Electric oraz kancelarią Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– Wygląda to wszystko bardzo imponująco, ale skad biorą się środki na realizacje programu?
Faktycznie, w tym roku przeznaczyliśmy na Program Stypendialny rekordową sumę – 380 tys. dolarów. To najwyższa kwota w historii Naszej Unii. Jako skarbnik Rady Dyrektorów PSFCU pragnę zapewnić, że to świadoma decyzja. Za nami kolejny, bardzo dobry pod względem finansowym rok, pod wieloma względami wręcz rekordowy. Skoro Nasza Unia wypracowuje wielomilionowy zysk, jest rzeczą naturalną że przeznaczamy coraz większe środki na pomoc dla młodych i zdolnych przedstawicieli Polonii. To przyszła elita tego kraju i prawdziwa wizytówka polskości w Stanach Zjednoczonych.

– Program Stypendialny PSFCU ma już kilkunastoletnią tradycję oraz wyrobił sobie renomę w stanach New Jersey, Nowy Jork i aglomeracji chicagowskiej.
To już siedemnasta edycja Programu Stypendialego PSFCU. Od początku programu w 2001 r., Nasza Unia przeznaczyła na Program Stypendialny już ponad 3,6 miliona dolarów, nagradzając ponad 3,1 tys. młodych i zdolnych Członków Naszej Unii. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa jest prawdziwym liderem Polonii, dlatego mamy obowiązek jak i przyjemność wspierania młodych i ambitnych Polaków, studiujących w Stanach Zjednoczonych. Nie są to kwoty małe, bo stypendia wynoszą od jednego do pięciu tysięcy dolarów, ale każdego roku z wielką radością wręczam czeki lauretom. Uważam, że to najlepsza inwestycja w świetlaną przyszłość Polonii w Stanach Zjednoczonych.

PR