Nowy rok sprzyja wprowadzeniu pozytywnych zmian w naszym życiu. Warto uprościć jak najwięcej naszych spraw finansowych, by nie tonąć w papierach, nie spóźniać się z rachunkami i oszczędzić czas.

1. Uporządkuj papiery. Pierwszym krokiem jest wyrzucenie niepotrzebnych papierów i posegregowanie potrzebnych. Jeżeli nie jesteśmy zasypani makulaturą i wiemy, gdzie co znaleźć, to zawsze załatwimy swoje sprawy szybciej, nie przegapimy terminów płacenia rachunków i będziemy mieli lepszą kontrolę nad finansami.

Jakie papiery należy przechowywać i jak długo, wyjaśnia broszura Urzędu Podatkowego, IRS Form 552 pod tytułem „Recordkeeping for Individuals”. Można ją otrzymać bezpłatnie, zadzwoniwszy pod numer 1-800-829-3676, czyli 1-800-TAX-FORM albo pobrać z Internet: www.irs.gov/pub/irs-pdf/p552.pdf.

2. Posegreguj dokumenty na kategorie, stwórz oddzielne teczki i trzymaj je w segregatorze (file cabinet). Ogólne kategorie: to bankowość, ubezpieczenia, szkoła, dom, praca, rachunki itp. W ramach tych kategorii każde konto, polisa ubezpieczeniowa, lekarz, fundusz emerytalny itp. powinny mieć swoją teczkę w zależności od potrzeb. W ten sposób wszystko znajdziesz natychmiast.

3. Zredukuj liczbę kont i kart kredytowych. Może jesteś zalewany papierami dlatego, że masz za dużo kont w bankach, funduszach powierniczych, u maklerów, za dużo kart kredytowych, sklepowych, płatniczych? Zastanów się, które z nich są ci naprawdę potrzebne, a które możesz wyeliminować. Zapisz się na korespondencję elektroniczną ze swoimi instytucjami finansowymi, a unikniesz dostawania makulatury.

4. Skonsoliduj konta emerytalne. Czy masz kilka kont IRA, kilka kont 401 (k) w poprzednich zakładach pracy? Nie tylko dostajesz niepotrzebną makulaturę, ale również ponosisz w każdym miejscu niepotrzebne opłaty (maintenance fees). Rozważ ich konsolidację w jedno konto IRA w instytucji finansowej, która spełnia wszystkie twoje potrzeby, np. w dużym funduszu powierniczym (np. Fidelity) albo u dyskontowego maklera (np. Charles Schwab).

5. Wyeliminuj pocztę śmieciową. W unikaniu handlowych ofert pomoże program organizacji Direct Marketing Association’s (DMA) zwany Mail Preference Service (MPS, https://dmachoice. thedma. org). Napisz do Direct Marketing Association, P. O. Box 643, Carmel, NY 10512 i załącz czek na 1 dolara.
Aby uniknąć otrzymywania ofert kredytowych i ubezpieczeniowych, warto zarejestrować się w programie Opt Out prowadzonym przez Consumer Credit Reporting Industry – www.optoutprescreen. com, 1-888-5-OPT-OUT (1-888-567-8688). Przy okazji zarejestruj się w „Do not Call Registry”, https://www. donotcall. gov, żeby uniknąć niepotrzebnych ofert telefonicznych.

6. Wyeliminuj nadmierne emaile. Jeżeli zarejestrujesz się w programie eMPS, www.ims-dm.com/cgi/ optoutemps. php, to twój adres mailowy zostanie usunięty z komercyjnych list adresowych. Warto też wypisać się z list poszczególnych firm, które ślą do nas oferty. Wystarczy kliknąć na unsubscribe, który znajduje się na końcu każdego maila.

7. Zapisz się na Direct Deposit, czyli automatyczne deponowanie czeków. Jeżeli jeszcze otrzymujesz wynagrodzenie z pracy w formie czeków, to najwyższa pora, żeby wpłacać je bezpośrednio na twoje konto w banku, co nazywa się Direct Deposit. Zalety są bezsprzeczne: szybki przelew, bezpieczeństwo. Świadczenia Social Security są teraz wyłącznie przelewane na konto – czeki przeszły to lamusa.

8. Korzystaj z bankowości internetowej (online banking). Bankowość elektroniczna jest wygodna, pozwala na przeprowadzanie transakcji, płacenie rachunków, sprawdzenie salda a nawet deponowanie czeków przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bank dla nas nigdy praktycznie się zamyka, jest dostępny przez komputer albo smartphone w dowolnym miejscu na świecie. Oszczędzisz dużo czasu unikając wizyt w oddziale banku.

9. Płać najpierw sobie przez ustawienie oszczędzania na automatycznego pilota. Jeżeli masz w pracy konto emerytalne 401 (k), to zleć, żeby przelewano ci na nie pewną stałą kwotę. Możesz też ustawić w banku czy w funduszu powierniczym regularne automatyczne przelewanie pewnej kwoty na konto inwestycyjne. W ten sposób oszczędności będą ci rosnąć automatycznie.

10. Płać rachunki automatycznie. Mając online banking, ustawiasz sobie automatyczne płacenie rachunków. Przez komputer wpisujesz wszystkie firmy, od których dostajesz rachunki: kompanię telefoniczną, wszystkie karty kredytowe, kompanię kablową, pożyczkę hipoteczną, itp. Rachunki, które są zawsze stałe ustawiasz na automatycznego pilota – co miesiąc w wyznaczony dzień pieniądze będą przelewane z twego konta na konto danej firmy. Nie musisz nawet o nich pamiętać. Co do rachunków o zmiennej wysokości, to raz w miesiącu wstawiasz na sieci ich kwotę i ślesz płatność za jednym kliknięciem myszki. Nie musisz wypisywać czeków, nalepiać znaczków ani nosić listów na pocztę.

11. Sprawdź swoją historię kredytową. Jeżeli odmówiono ci ostatnio wydania karty kredytowej czy abonamentu telefonu komórkowego, to przyczyną może być zepsuta historia kredytowa. Masz prawo do bezpłatnego raportu kredytowego od każdego z trzech dużych biur kredytowych, czyli w sumie możesz zajrzeć do swojej kartoteki bezpłatnie trzy razy w roku. Pomaga w tym rządowa witryna pod adresem: www.annualcreditreport.com.

W ten sposób uprościsz swoje sprawy, ustawisz je na automatycznego pilota dzięki czemu unikniesz karnych opłat i straty czasu.

Elżbieta Baumgartner