Opłatek w Kwaterze Głównej SWAP

W Sali Herbowej, której ściany zdobią herby polskich miast oraz narodowe godło, w której historią wyszywane sztandary stoją w szeregu niczym czuwający w milczeniu przodkowie, zgromadzili się członkowie SWAP oraz zaproszeni goście.

Trudno wyobrazić sobie bardziej świąteczne, pełne bożonarodzeniowych wzruszeń, spotkanie wigilijne niż tegoroczne w siedzibie głównej Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, w niedzielę 11 grudnia 2016 r. w samym sercu Manhattanu. Od pierwszych chwil, w ciepłym świetle choinki, iskrzyło szczerą radością skrzatów, zuchów, harcerek i harcerzy ZHP z Domu Narodowego na Greenpoincie, którzy w betlejemskich strojach aniołów, Maryi, Józefa, pastuszków i mędrców, z zapałem czekali, by zainscenizować Betlejemską Nowinę przed dostojnymi gośćmi reprezentującymi polski rząd oraz liczne instytucje polonijne.
Zebranych gości powitał komendant Okręgu 2. SWAP Antoni Chrościelewski, który jako weteran bitwy o Monte Cassino, wyróżnił Wigilię jako szczególnie ukochane święto żołnierzy, ale jakże trudne na froncie, z dala od bliskich.

Inspirujące słowa „Bóg się rodzi w każdym sercu”, „Jezus malusieńki niebo otwiera” płynące z ust najmłodszych, w programie napisanym przez druhnę Grażynę Mościcki, wdzięcznie przypominały o najwyższej wartości – miłości.

Równie najwyższe wartości: poczucia obowiązku, pielęgnowania niepodległości Polski oraz dobrej woli, podkreślali goście składając życzenia weteranom. Adam Kwiatkowski, Szef Gabinetu Prezydenta RP, wyjawił wzruszenie z faktu bycia na Opłatku w SWAP, podkreślając jak ważnym jest by młodzi ludzi mogli „dotknąć polskich bohaterów”. „Czuję wsparcie ze strony weteranów” – mówił Piotr Wilczek, Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, akcentując obecną „pełną niepodległość” kraju wywalczoną przede wszystkim przez nich. Konsul RP w Nowym Jorku Katarzyna Padło pochwaliła piękny występ zuchów i harcerzy, którzy będą świadomi polskiej historii.

Obecność polskich sił zbrojnych w Libanie, Syrii i Izraelu, przywołał płk. Jacek Stochel, attache przy Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ, który właśnie wrócił z Bliskiego Wschodu, i powierzył stacjonujących tam żołnierzy opiekuńczej refleksji zebranych. Dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski zasugerował byśmy wszyscy byli wsparciem dla naszego państwa polskiego.

Prowadzący wieczór redaktor „Weterana” Teofil Lachowicz przypomniał, iż SWAP skupia wszystkich żołnierzy w jedną formację, a obecnie trzecie pokolenie tę organizację zasila. Naczelny komendant SWAP USA i Kanady Wincenty Knapczyk, Sybirak i żołnierz 2. Korpusu Polskiego generała Andersa, podkreślił wielką rolę wolontariuszy Armii Błękitnej, którzy wyruszyli z USA i Kanady by walczyć o niepodległość Polski.

Zaangażowaniem prawdziwej korpusianki rozbawiła słuchaczy naczelna prezeska KPP Helena Knapczyk, Sybiraczka, która powiedziała, że należy do Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP już 52 lata i będzie do niego należeć „nawet gdybyście chcieli mnie wyrzucić”.

Po tych wszystkich serdecznych i wzruszajacych słowach salą zawładnęły znane tradycyjne kolędy polskie i angielskie, m.in. „Przybieżeli do Betlejem” i „O Holy Night” które w wykonaniu Justyny Giermoły (sopran) brzmiały niezwykle świeżo. Śpiewaczka czystym i pięknym głosem rozniecała jasność wokół. David Maiullo (fortepian) akompaniował jej dyskretnie i muzykalnie. Widownia chętnie włączała się w melodyjne pieśni.

Niespodziewanym i ciepło witanym gościem była Rita Cosby, amerykańska dziennikarka, autorka książki o swoim ojcu polskim powstańcu „Cichy bohater”, która określiła Polaków walczących o niepodległość swego kraju darem dla nas wszystkich, a obecnych weteranów nazwała „prawdziwymi diamentami”. Wśród innych gości, którzy przyjęli zaproszenie na uroczystość opłatkową byli: Marek Chodakiewicz (historyk), Ryszard Bąk (PSFUK), Pior Kumelowski (Instytut Piłsudskiego), Zofia Kłopotowska (Kurier Plus), Andrzej Pityński (rzeźbiarz), Danuta Piątkowska (historyk), Jerzy Leśniak (Fundacja Nowodworski), Andrzej Maciejewicz (Fundacja SWAP), Michael Dobrzelecki (kurator wystaw historycznych), Grzegorz Fryc (Pangea).

Zapraszając do przełamania się opłatkiem kapelan SWAP ks. Andrzej Ostaszewski powiedział, że dla chrześcijan Jezus Chrystus jest „największym cudem”, narodziny którego celebrujemy przez 2000 lat.

Przy smakowitych specjałach z Park Deli na Greenpoincie członkowie SWAP, miejscowi oraz przybyli z Connecticut, New Jersey i Pensylwanii, prowadzili ożywione rozmowy. Zażyłość, solidarna więź i świąteczny nastrój zatrzymały ich w kolebce polskości do późnego wieczora.

Katarzyna Buczkowska
zdjęcia: Zygmunt Bielski