Zwyczaj podwieszania u sufitu jemioły na dobre zagościł w wielu domach. Jednak niewiele osób wie, co kryje się z tą symboliką. Kojarzymy ją wyłącznie z magią i pocałunkami, co po trosze zdradza wierzenia dawnych ludów celtyckich. Jemioła oprócz swojej historii i ciekawych obyczajów z nią związanym, jest także ziołem…

Właściwości jemioły jest wiele, jest ona jedną z najbardziej urodziwych i bogatych w związki odżywcze roślin.

W skrócie, funkcje jemioły możemy podsumować jako: rozszerzające naczynia krwionośne, uspokajające, poprawiające ukrwienie, moczopędne, obniżające ciśnienie tętnicze krwi, obniżające cholesterol, wzmacniające odporność, „uspokajające” serce, zapobiegające krwotokom, cytotoksyczne i nekrotyczne (zabijają komórki nowotworowe) w przypadku nowotworów.

Któż by się spodziewał, że taka mała roślinka ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

Jemioła pospolita zawdzięcza swoje właściwości wielu substancjom, wpływającym korzystnie na nasz organizm. Do tego grona możemy zaliczyć:

Lektyny: glikoproteiny, będące składnikiem błon i ścian komórkowych wielu roślin oraz grzybów. Działają niezwykle immunostymulująco oraz immunomodulująco, dzięki czemu nasz organizm staje się bardziej odporny na wszelakie infekcje i komplikacje zdrowotne.

Kwas GABA: jest to bardzo ważny neuroprzekaźnik, występujący w mózgu. Reguluje procesy pamięci, pobudza mięśnie do skurczów, hamuje depresje, działa przeciwlękowo, obniża stan napięcia psychicznego oraz poprawia nastrój.
Tyramina – amina, której budowa i funkcja przypomina adrenalinę.

Serotonina – kolejny neuroprzekaźnik, który nazywany jest hormonem szczęścia. Reguluje ciśnienie, pobudza organizm, obniża stany depresyjne i poprawia nastrój i motywacje.

Związki flawonoidowe – jako przeciwutleniacze naturalnego pochodzenia – chronią organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi komórek i wpływami substancji rakotwórczych, wzmacniają pracę układu immunologicznego, obniżają ryzyko zawału serca, wywierają korzystne oddziaływanie biologiczne.

Poza tym jemioła działa moczopędnie, wykazuje właściwości uspokajające i może być stosowana w celu złagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą.
Jemioła jest składnikiem wielu leków, ale możemy również sami przygotować lekarstwa z tej rośliny w domowym zaciszu. Jemiołę stosujemy w postaci naparu, kąpieli, eliksiru, a także herbatek ziołowych.

Jemioła towarzyszy nam nie tylko podczas świąt i wciąż pozostaje niedocenianą rośliną. Warto wiedzieć, że roślina ta ma wiele właściwości. Pamiętajmy jednak, aby używać jej z rozwagą.

Tak jak każda substancja o działaniu leczniczym, jemioła może wywoływać pewne skutki uboczne. Problem jednak się nie pojawi, jeśli będziemy korzystać z tego dobrodziejstwa natury z umiarem i rozsądkiem, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Załoga Markowej Apteki Pharmacy pragnie życzyć wszystkim swoim Pacjentom, Przyjaciołom i Klientom wspaniałych, zdrowych, ciepłych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Mamy nadzieję, że chwile te spędzicie Państwo w doskonałym i miłym gronie rodziny i prawdziwych przyjaciół.

Wesołych Świąt!