W sobotę, 26 listopada przedstawiciele jednostek harcerskich ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, z Hufca Harcerek „Podhale” i Hufca Harcerzy „Warmia” skorzystali z zaproszenia skautów amerykańskich na uroczystości związane z odebraniem Betlejemskiego Światła Pokoju, które odbyły się w kaplicy nowojorskiego lotniska JFK.

Od 1986 roku ogień zapalany w Grocie Narodzenia Pańskiego, który jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei przewożony jest z Betlejem do Wiednia, a następnie przekazywany skautom z innych krajów.
W Stanach Zjednoczonych Światło pojawiło się po raz pierwszy w Bartlesville, Oklahoma w roku 2000. Od kilkunastu lat przylatuje z Wiednia do Nowego Jorku austriackimi liniami lotniczymi.

Skauci z wielu zakątków Ameryki przybywają na lotnisko żeby zapalić swoje lampiony i świece, a następnie przekazują je w swoich parafiach i ośrodkach. Oficjalnymi strażnikami tego szczególnego Światła są organizacje skautowskie.

Poprzez ten symboliczny adwentowy płomień skauci chcą dostrzec dobro w drugim człowieku, szerzyć pokój na świecie i wprowadzać go w codzienne życie. „Odważnie twórzmy pokój” to hasło, które na całym świecie towarzyszyło tegorocznej adwentowej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polskie jednostki harcerskie w każdym zakątku Stanów Zjednoczonych, od Pacyfiku do Atlantyku, przekazały Światełko w swoich środowiskach – w Los Angeles, San Francisco, Denver, Chicago, Phoenix, Detroit, Filadelfia, i wielu miejscach w Nowym Jorku, New Jersey, oraz Connecticut.

Hm. Maria Bielska i pwd. Beata Krużel