Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. Wielu kochających rodziców, dziadków i wujków planuje dać dzieciom pieniądze. Oczywiście, można podarować gotówkę, ale w razie większej kwoty warto wiedzieć, że banki i inne instytucje finansowe oferują różne rozwiązania, z których można wybrać w zależności od wieku dziecka, wysokości darowizny, sytuacji rodzinnej oraz celu, jaki chcemy osiągnąć.

Konto dla nieletnich
Konto dla nieletnich (minor’s account) można otworzyć dla dziecka w banku, unii kredytowej czy w funduszu powierniczym. Nazwisko dziecka jest pierwsze na koncie, a rodziców (czy dziadków) drugie, albo konto dziecka podłączone jest do rachunku osoby dorosłej. Potrzebny jest numer Social Security dziecka i jego dowód tożsamości, a w razie braku – akt urodzenia.

Przed pójściem do swojej finansowej instytucji warto zadzwonić i spytać o wymagania. Na przykład, Wells Fargo oferuje konto Way2Save dla dzieci w wieku 13 lat i starszych.

Konto dla młodocianych
Wiele instytucji pozwala nastolatkom na otwarcie konta, na którym mogą one same dokonywać transakcji. Nastolatek sam podpisuje wniosek o otwarcie konta, więc banki wyznaczają pewien limit wieku (np. 16 lat). Banki znoszą opłaty na kontach dla nieletnich do czasu osiągnięcia przez nich pełnoletniości. Junior dostaje konto oszczędnościowe, czekowe oraz kartę ATM. Kartę płatniczą (debetową) przeważnie może dostać dopiero po ukończeniu 17 albo 18 lat, ale warto się dowiedzieć, bo banki miewają różne programy dla uczniów (student accounts).

Rodzinny bank w sieci
Trudno się spodziewać, by dziecko pasjonowało się drętwym kontem w banku, do którego nie ma łatwego dostępu. Oto inna sugestia, która z pewnością spodoba mu się bardziej. Otwórz konto na przykład w www.FamZoo.com, witrynie, która uczy dzieci i młodzież finansów. Jest to niezła alternatywa konta Paypal Student, którego niestety firma Paypal nie oferuje od sierpnia tego roku.

FamZoo pozwala stworzyć rodzinny bank, dawać dziecku kieszonkowe, pożyczki, ustalić budżet, śledzić oszczędności juniora, jego wydatki. Konto w FamZoo podłączyć można do swojego konta w banku, by dokonywać dogodnie przelewów. Przedpłaconą kartą można dokonywać płatności na sieci i w realu.
Dwa miesiące tego serwisu są bezpłatne.

Karta podarunkowa
W każdym banku możesz nabyć przedpłaconą kartę i dać ją nastolatkowi. Większe sklepy sprzedają karty podarunkowe, które można zrealizować w tym sklepie. Wadą przedpłaconej karty jest fakt, że nie masz kontroli nad tym, jak młodzian wyda pieniądze. Ponadto, karta podarunkowa nie jest imienna, więc nie daje zabezpieczenia na wypadek jej zagubienia.

Pieniądze na studia dziecka
Wielu dziadków wcześnie zaczyna planowanie edukacji wnuków i zachęca rodzinę do oszczędzania na ten cel. Nie chcą dać pieniędzy rodzicom, by nie wymieszały się z funduszami rodziny. Wolą otworzyć konto na nazwisko dziecka: UGMA (UTMA) albo konto 529. Uwaga: Rozwiązanie takie ma sens tylko wtedy, gdy rodzina wie z góry, że nie będzie ubiegać się o pomoc studencką.

Konto UTMA (od Uniform Trust to Minors Act) lub UGMA (od Uniform Gift to Minors Act) to konto powiernicze (custodian account) prowadzone przez dorosłą osobę na rzecz dziecka. Konto UTMA można założyć w każdej finansowej instytucji. Dziecko figuruje jako właściciel konta i potrzebny jest jego numer Social Security. Po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości konto jest zamykane, a środki przelewane na indywidualne konto młodego człowieka.

Konto 529 przeznaczone jest dla dziecka na finansowanie studiów. Odsetki czy dywidendy rosną tam bez podatków, a unikają podatków całkowicie, jeżeli środki zostaną wydane na pokrycie kosztów wyższej edukacji.

Korci cię, by przekazać dziecku znaczną kwotę na konto UTMA czy program 529? Stop! Najpierw rozważ wady tego posunięcia. Najważniejszą jest fakt, że pieniądze należeć będą do dziecka i znacznie pomniejszą jego szansę na pomoc studencką. Większość szkół spodziewa się, że młodzian może wydać rocznie 20-25 procent swoich pieniędzy na czesne. Po drugie, po osiągnięciu pełnoletniości junior może dowolnie dysponować pieniędzmi. Mimo że środki były przeznaczone przez ofiarodawcę na studia, młodzian może wydać je na czerwone Ferrari czy podróż dookoła świata.

Sugestia: Jeżeli rodzice zamierzają ubiegać się o pomoc studencką, to najlepszym miejscem na pieniądze od dziadków jest… ich własne (czyli dziadków) konto. Uczelnia prześwietla stan finansowy studenta i jego rodziców, ale nie dalszej rodziny.

Limit darowizny
Każdy z nas może podarować innej osobie do 14 tys. dol. rocznie bez konieczności deklarowania tego urzędowi podatkowemu. Dwoje rodziców czy dziadków mogą dać do 28 tys. dol. rocznie. Jeżeli chcesz dać więcej, przekaż maksimum w tym roku, a drugie tyle w styczniu roku przyszłego.

Jeżeli dasz więcej niż 14 tys. dol. w roku na osobę, powinieneś to zgłosić do Urzędu Podatkowego na formularzu IRS Form 709 wraz ze swoim rocznym zeznaniem podatkowym.

Życzę wszystkim pogodnych świąt i pomyślności w nadchodzącym nowym roku.

Elżbieta Baumgartner