W poprzednim artykule wyliczyłam kilka popularnych usług i towarów, z których możemy łatwo zrezygnować z korzyścią dla swojego portfela. Oto, gdzie jeszcze leżą rezerwy finansowe.

Opłaty za przesyłkę
Coraz częściej kupujemy rzeczy przez Internet, bo ceny w sieci są niższe niż w naziemnych sklepach. Do tego możemy uniknąć podatku od sprzedaży (sales tax) oraz opłaty za przesyłkę. Oto jak.
Prawie wszystkie sklepy znoszą opłatę za przesyłkę, jeżeli kupisz towar za. $50 czy $100, jak podaje witryna www.freeshipping.org.
Niektóre sklepy nie biorą opłat za przesyłkę niezależnie od wartości nabytku. Jeżeli szukasz np. laptopa, to w wpisz jego nazwę w Google. com, i kliknij na „Shopping”, a następnie na „Compare”. Wstaw swój numer kodu pocztowego. Pojawi się lista sklepów oferujących dany model laptopa z ceną przesyłki i podatkiem od sprzedaży. Wybierasz sklep o najlepszym rankingu, gdzie łączna cena będzie najniższa.
Jeżeli kupujesz dużo przez Internet, mo być może warto wykupić servis Amazon Prime. Wszystkie towary, niezależnie od ich wartości, będą ci dostarczane w ciągu dwóch dni i bez opłaty za przesylkę.

 

Nielimitowane plany telefoniczne
Przeciętny rachunek za telefon komórkowy wynosi $71, a ponad $200 miesięcznie dla czteroosobowej rodziny. Daje to wydatek od dwóch do trzech tysięcy dolarów rocznie za telefon, nie licząc subskrypcji za telewizję kablową, Internet itp.
Możesz zmniejszyć rachunek za telefon, jeżeli zrezygnujesz z nielimitowanych planów i obniżysz liczbę przegadanych minut i wysłanych tekstowych wiadomości dzięki bezpłatnym aplikacjom korzystającym z połączeń wi-fi. Masz chęć na dłuższą pogaduszkę z przyjaciółką? Przełącz telefon na wi-fi, a rozmawiać będziesz za darmo bez nabijania minut.
Unikaj oglądania video (np. Youtube) czy słuchania muzyki (Spotify) przez telefon a wgraj pliki wcześniej do smartfona lub korzystaj z wi-fi. Witryny jak www.pcmag.com mają rady, jak obniżyć koszty używania komórek.
Nie rozmawiasz wiele i nie korzystasz z przeróżnych funkcji mądrej komórki? Powróć do staromodnej, a oszczędzisz krocie. Przyjrzyj się firmie Tracfone (www. tracfone. com), o której poniżej.

Mądry telefon za $10 na miesiąc
Można mieć wszystkie funkcje nowoczesnego smartfona za $10 na miesiąc!
· Kupujesz odtwarzacz multimedialny (media player), który ma funkcje i wygląd telefonu, np. iPod zamiast iPhone, albo odtwarzacz Samsung Galaxy Player zamiast telefonu Samsung Galaxy VI. Player ma „mądre” funkcje, jak piękny duży ekran, kamera, radio FM, GPS, odtwarzanie muzyki i video, wi-fi, blue tooth, dodatkowe płytki pamięciowe. Płacisz zero abonamentu. Ale nie masz telefonu.
· Nabywasz więc zwykły telefon z serwisem, za który płacisz $10 na miesiąc. Tracfone (www. tracfone. com) oferuje abonament telefonu za $9.99 za miesiąc bez kontraktu. Tańszy jest przedpłacony program telefoniczny. Za $100 możesz kupić serwis na cały rok i 600-900 minut.
Zamiast mądrego telefonu, masz dwa urządzenia: odtwarzacz i prosty telefon. Oszczędzisz na sprzęcie, unikniesz kontraktu i oszczędzisz na abonamencie. Zostaną ci w kieszeni setki dolarów rocznie.
Jeżeli jest to rozwiązanie za drastyczne dla ciebie, przyjrzyj się rodzinnym planom. Za 100 dol. na miesiąc możesz mieć w Mobile pięć linii. Znajdż tylko pięciu chętnych krewnych albo przyjaciół.

Telefoniczna linia naziemna
Jeżeli każdy w rodzinie ma telefon komórkowy, to może pora na zlikwidowanie naziemnej linii telefonicznej?
Możesz rozmawiać nie tylko przez komórkę, ale też Internet dzięki serwisom.
Najbardziej znany jest Skype, który umożliwia bezpłatne komputerowe połączenie wideo z innymi użytkownikami. Dzięki niemu dzieci mogą nie tylko porozmawiać z Babcią, ale i ją zobaczyć. Za niewielką opłatą przez Skype możesz połączyć się ze swojego komputera do czyjegoś telefonu.

Google Voice pozwala na bezpłatne rozmowy w obrębie USA.
Ciekawym rozwiązaniem może być MagicJack, z którego korzysta już 8 milionów klientów. Jest to malutkie urządzenie, które włączasz do gniazda USB komputera albo routera, a do niego podłączasz telefon. MagicJack kosztuje $59.95 wraz z serwisem za pierwszy rok, po czym płacisz $35 rocznie. Można go kupić w sieci (www. magicjack. com) i w niektórych sklepach, między innymi w Walmart i Best Buy. Nie potrzebujesz komputera, by rozmawiać przez telefon, bo MagicJack można podłączyć bezpośrednio do routera. Dzięki likwidacji kosztownej naziemnej linii telefoniczne i posługiwaniu się serwisami internetowymi albo MagicJack, możesz oszczędzić do tysiąca dolarów rocznie.

Telewizja kablowa
Jeżeli zrezygnujesz z za telewizji kablowej, to oszczędzisz setki dolarów rocznie a ciągle będziesz miał dostęp do podstawowych programów telewizyjnych, a przez internet – do ulubionych seriali.
Dostęp do internetowych serwisów daje streaming player, np. Roku. To małe pudełko podłączasz do telewizora i do Internetu za pomocą kabelka albo bezprzewodowo. Roku daje dostęp do Netflix, Hulu, kanału Disney, ABC, NBC, HBO, Amazon Prime i wielu, wielu innych. Niektóre serwisy są bezpłatne, inne kosztują. Subskrypcja Amazon Prime kosztuje $79 na rok, ale daje bezpłatny dostęp do tysięcy filmów i programów telewizyjnych (w tym wszystkie programy telewizji publicznej), a także książek na Kindle.