Jeżeli chcesz zredukować swój budżet bezboleśnie, to przestań płacić za zbędne rzeczy czy usługi. Oto kilka sugestii.

Przedłużone gwarancje
Każdego roku amerykańscy konsumenci wydają miliardy dolarów na przedłużone gwarancje (extended warranties) samochodów, sprzętu elektronicznego czy gospodarstwa domowego. Sprzedawcy bardzo namawiają klientów do nabycia przedłużonych gwarancji. Nic dziwnego, skoro sklepy zarabiają na nich około 50%, często więcej niż na sprzedaży samego towaru.

Konsumencki miesięcznik Consumer Reports od dawna apeluje, że nabywanie przedłużonych gwarancji jest zbędne. Sprzęt objęty jest gwarancją producenta, a jeżeli popsuje się po terminie, to statystyka wykazuje, że naprawa kosztuje mniej więcej tyle, ile przedłużona gwarancja.

Lepiej: Zapłać kartą kredytową, a ona być może podwoi termin gwarancji, czyli będziesz miał extended warranty za darmo. Przeczytaj kontrakt swojej karty kredytowej.

Wysokooktanowa benzyna
Panuje przesąd, że im lepsza benzyna, tym dalej się dojedzie. To nieprawda. Większa liczba oktanowa nie oznacza zwiększonej „mocy” benzyny, a jedynie zawartość składników zapobiegających stukom w silniku. Tak naprawdę tylko niektóre modele samochodów muszą używać bezołowiowej „plus” (najczęściej 89 oktanów) i „super” (92-94 oktany). Większość aut – aż 80% na amerykańskim rynku – bez żadnej szkody dla silnika i wskaźnika zużycia paliwa pojedzie na poczciwej „osiemdziesiątce siódemce”. A oszczędność w kieszeni znaczna. Jest to także z korzyścią dla gospodarki – dla wyprodukowania galona zwykłej trzeba mniej ropy naftowej niż na zrobienie galona „super”. Mimo tego około 70 % benzyny sprzedawanej w USA stanowi zwykła „87”.

Jeśli nie jesteś pewien, czy twoje auto pojedzie na zwykłej benzynie, to sprawdź instrukcję pojazdu. Nie możesz jej znaleźć w domu ani na Internecie? Nalej do pustego baku minimalną ilość zwykłej benzyny i przejedź kilka mil. Jeśli nie usłyszysz charakterystycznych stuków w silniku, już możesz się cieszyć z oszczędności.

Opłaty za ATM
Płacenie w bankomacie $2-$3 za wybranie $20 czy $50 dolarów nie ma sensu, tym bardziej, że łatwo temu zapobiec.

Po pierwsze, korzystaj z bezpłatnych bankomatów. Najwięcej zapłacisz w bankomatach umieszczonych w sklepach, hotelach, kasynach, na lotniskach. Ale jeżeli twój bank korzysta z sieci Allpoint czy STAR, to całkowicie opłat unikniesz. Dowiedz się w swoim banku. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa umożliwia swoim członkom bezpłatne korzystanie z ponad 40 tysięcy bankomatów rozsianych w całym kraju. Ich adresów dowiesz się w witrynie Unii (www. naszaunia. com) albo przez swój „mądry” telefon, jeżeli korzystasz z bankowości mobilnej.

Po drugie, gotówka wychodzi z mody, więc płać kartą debetową (płatniczą). To nic nie kosztuje. W niektórych sklepach możesz, płacąc kartą debetową, za darmo wybrać trochę gotówki (cash back). Oczywiście, posługiwanie się kartą kredytową również nie kosztuje nic, pod warunkiem, że zapłacisz od razu rachunek.

Butelkowana woda
Nie sugeruję, żebyśmy przestali pić wodę. Radzę tylko, by przestać kupować małe butelki w delikatesach czy automatach. Wydawanie $1.50-$2 za butelkę dwa, trzy razy na dzień urasta do pokaźnych kwot. Niektórzy producenci uzasadniają wysokie ceny pochodzeniem wody z egzotycznych źródeł. Na etykietce może być napisane „woda górska” czy „woda z lodowca”, ale nie ma konkretnych definicji tych terminów. Faktem jest, że 47% butelkowanej wody sprzedawanej w USA pochodzi z wodociągów i jest tylko przefiltrowana, o czym zapewnia Beverage Marketing Association.

Rada: Kup skrzynkę wody w supermarkecie czy w Walmarcie, albo nabądź galonowy pojemnik i wypełniaj małe butelki w domu. DeerPark zaspokoi twoje pragnienie równie dobrze, jak Fiji. Inaczej: Prawdę mówiąc, w wielu rejonach USA woda z wodociągów jest znakomitej jakości. Chcesz ją polepszyć? Kup sobie filtr do wody.

Przestroga: Pijesz słodzoną wodę – coca-colę itp? To puste, szkodliwe kalorie, które warto ograniczać. Przerzuć się na czystą wodę.

Bilety loterii
Szanse wygrania w Lotto są znikome. Masz większe szanse, że zginiesz w wypadku samochodowym, niż że wygrasz główną stawkę w losowaniu. Ale przecież ktoś zawsze wygrywa – powiesz. Tak. I każdego dnia ktoś także ginie w wypadku. Pewnie nie zakładasz, że jutro zginiesz w wypadku, więc dlaczego kupujesz bilet na loterię?

Chcesz konkretniejszych liczb? Proszę bardzo. Szansę wygrania głównej nagrody w największej amerykańskiej loterii Powerball witryna www.Powerball.com określa na jeden do195,249,054. Prawdopodobieństwo zostania trafionym przez piorun jest jeden do 2.6 miliona. Śmierć z powodu trafienia Ziemi przez duży meteoryt jest jak jeden do 700,000, co oznacza, że jest kilkaset razy bardziej prawdopodobne, że zginiesz powodu kosmicznej kolizji, niż wygrasz na loterii. Unikaj loterii, oszczędź sobie iluzji, a pieniądze składaj na koncie w banku.

Nowe podręczniki dla studentów
Oszczędzisz sporo, jeżeli unikniesz kupowania nowych podręczników. W www.Campusbooks.com i wielu innych witrynach możesz nabyć książki używane, wynająć książki na jeden semestr, a także sprzedać niepotrzebne tomy. www.textbookmedia.com proponuje książki w wersji elektronicznej PDF, a nawet do czytania na iPhone czy iPod Touch. Amazon. com, największa amerykańska internetowa księgarnia, ma dział poświęcony podręcznikom, gdzie można kupić/sprzedać nowe czy używane książki.

Co jeszcze?
Wiele innych rzeczy czy usług jest nam całkowicie zbędnych, a mimo tego z nich korzystamy – czy to z powodu nieświadomości czy przyzwyczajenia. Za tydzień podpowiem państwu, jak oszczędzić setki, nawet tysiące dolarów, na podręcznikach, opłatach za przysyłkę, przez odpowiedni dobór serwisu telefonicznego i telewizyjnego.