Tydzień temu zaczęłam pisać o kartach płatniczych (debetowych).
Wydaje się, że jest to proste narzędzie dające nam dostęp do naszych pieniędzy w banku, ale przez to, że jest połączeniem gotówki, czeków, karty kredytowej – ma swoje tajniki.

Przypomnę, że istnieją dwa rodzaje kart płatniczych: z debetem natychmiastowym i opóźnionym.
· Debet natychmiastowy (online debit), z hasłem PIN. Płatność przelewana jest natychmiast z konta właściciela karty na konto sklepu.
· Debet opóźniony albo z podpisem (deferred, offline debit), bez PIN, transakcja realizowana jak „kredytowa” (opłaty jak przy karcie kredytowej), należność przelewana pod koniec dnia albo z dłuższym opóźnieniem. Można powiedzieć, że jest to płatnicza karta kredytowa.
Za pośrednictwem karty płatniczej płatność przelewana jest natychmiast z czekowego konta właściciela karty na konto sklepu. Przy jej pomocy można również uzyskać gotówkę w każdym bankomacie.

Sekret 6. Jak mieć zero odpowiedzialnosci
Karty debetowe z hasłem regulowane są przez federalny Electronic Fund Transfer Fact i chronią cię w następujący sposób. Twoja odpowiedzialność ograniczona jest:
· do zera, jeżeli poinformujesz bank o zgubieniu lub kradzieży karty natychmiast i nie została ona użyta;

· do $50, jeżeli poinformujesz bank o stracie karty w ciągu dwóch dni.
· do $500, jeżeli poinformujesz bank o stracie karty po dwóch dniach, ale przed upływem 60 dni od daty wysłania do ciebie wyciągu z konta, gdy wyliczone zostały nieautoryzowane transakcje.
· Twoja odpowiedzialność staje się nieograniczona, jeżeli poinformujesz bank o stracie karty po upływie 60 dni od daty wysłania wyciągu z konta.
Wniosek: Przeglądaj wyciągi z banku i zgłaszaj szybko nieautoryzowane transakcje.
Jak mieć zero odpowiedzialności? Żeby w pełni uniknąć odpowiedzialności na wypadek nieautoryzowanych transakcji, trzeba mieć kartę płatniczą „z podpisem”. Transakcje przy użyciu takiej karty realizowane są jak kredytowe i obowiązują takie reguły, jak przy kartach kredytowych, czyli nasza odpowiedzialność limitowana jest do $50 niezależnie od tego, kiedy doniesiemy o zgubie czy kradzieży karty. Większość banków pokrywa klientowi całość straty.
Przykład: Powiedzmy, że masz debetową kartę Visa Debit. Płacąc w sklepie, wybierasz wersję „Credit” i podpisujesz paragon. Transakcja słana jest przez system Visy i daje ci takie bezpieczeństwo, jak transakcje przy pomocy kary kredytowej. Twoja karta działa jako debetowa (nie kredytowa), pozwala na pobranie należności z twego konta czekowego, ale daje ci całkowite bezpieczeństwo („Visa’s Zero Liability”).

Sekret 7: Saldo może być niższe niż przypuszczasz

Teoretycznie po dokonaniu zakupu przy pomocy karty płatniczej pieniądze odejmowane są natychmiast z twego konta. Ale nie zawsze. Debet opóźniony (patrz sekret #1 w poprzednim artykule) zajmuje od 24 do 72 godzin. Nawet debet natychmiastowy nie zawsze jest robiony w czasie realnym. Z tego powodu, gdy sprawdzasz saldo swego konta, może być ono wyższe niż w rzeczywistości, bo pewne transakcje nie zostały jeszcze naniesione.
Wniosek: Trzymaj na koncie zapas pieniędzy.

Sekret 8. Grosz do grosza
Niektóre banki czy unie kredytowe mają programy (rewards programs) dla użytkowników kart płatniczych. Może to być zaokrąglanie kwot i deponowanie niewielkiej reszty na konto oszczędnościowe za każdym razem, gdy posługujesz się kartą. Niekóre banki płacą swoim członkom 5 centów od każdej transakcji.

Sekret 9: Gdy podróżujesz
Gdy płatność przez kartę kredytową czy debetową różni się znacznie od zwyczajowych, bank może jej odmówić. Przykładem jest duży zakup przez Internet, albo zakupy w podróży. Jeżeli zawsze robisz transakcje w swoim mieście, a nagle tankujesz benzynę na Alasce, to twój bank może odmówić płatności. To właśnie mi się przydarzyło. Zadzwoniłam ze stacji benzynowej do banku, którego miły pracownik powiedział mi, że wstrzymano transakcję, bo ktoś w Anchorage próbuje tankować na mój koszt. Tankowałam ja, ale bez uprzedzenia o podróży. Dowiedziałam się, że skradzione karty najczęściej używane są do zakupu benzyny.
Rada: Przed wyjazdem zadzwoń do emitenta karty i poinformuj o planowanej podróży. I zawsze miej na wszelki wypadek inny środek płatności.

Sekret 10: Bezpłatny transfer pieniędzy dla mamy w Polsce
Chcesz słać pieniądze rodzinie bez żadnych opłat? Przy okazji odwiedzin mamy w Stanach, otwórz jej oddzielne konto z kartą debetową Visa albo MasterCard i deponuj tam pieniądze, które dla niej przeznaczasz. Mama będzie miała swobodny dostęp do pieniędzy z każdego bankomatu w Polsce i na całym świecie.
Na to konto przeznaczone dla mamy możesz przelewać pieniądze ze swojego głównego konta przez Internet, nie wychodząc nawet z domu. Uwaga: To powinna być karta debetowa z numerem PIN!

Podsumowanie
Karta debetowa jest poręcznym płatniczym narzędziem. Dzięki niej nie musimy nosić przy sobie gotówki, oraz nie wpadniemy w długi, bowiem nie możemy wydać więcej niż mamy na koncie. Warto też wiedzieć, że do otrzymania karty płatniczej nie musimy wykazać się dobrą wierzytelnością kredytową, co jest ważne dla osób, które dopiero uczą się żyć na własnym garnuszku.