Skończył się rok akademicki, wielu absolwentów nie może znaleźć pracy i wprowadza się na powrót do rodzinnego domu. Może to przynieść trochę radości, trochę stresów, ale również kilka odpisów podatkowych, o których warto wiedzieć.

Młodzi bezrobotni
Economic Policy Institute podaje, że wskaźnik bezrobocia dla absolwentów wyższych uczelni wynosi 12.3 procent, a częściowe bezrobocie (underemployment) wynosi dla nich 14.9%, a 37% dla absolwentów szkół średnich. Co gorsze, oblicza się, że prawie połowa nowych absolwentów podejmuje zatrudnienie wcale nie wymagające studiów. Z tego powodu większość ludzi w wieku od 18 do 24 lat mieszka ciągle z rodzicami. Niektórzy nigdy się nie wyprowadzili. Z tych, którzy wyjechali na studia, aż 65 procent wraca do rodzinnego gniazda z uzyskanym dyplomem, i wskaźnik ten rośnie.

Czy młodzian jest na twoim utrzymaniu?
Na każdą osobę będącą na twoim utrzymaniu (dependent) przysługuje ci odpis osobisty (personal exemption) w wysokości $4,050 w roku 2016. Kwota ta jest odejmowana od podstawy podatkowej.

Odpis nie podlega dyskusji, jeżeli dziecko ma poniżej 19 lat albo do 24 lat i uczy się w pełnym wymiarze czasu. Ale jeśli potomek jest starszy, to przestaje być uważany za osobę na utrzymaniu, jeżeli jego zarobki przekraczają wysokość osobistego odpisu (personal exemption) w danym roku i łożysz więcej niż połowę na jego utrzymanie. Traci ten status również wtedy, jeżeli jest w związku małżeńskim i rozlicza się razem ze swoim małżonkiem.

Status głowy rodziny
Jeżeli nie jesteś w związku małżeńskim, to zamieszkanie z córką czy synem zmieni twój status podatkowy z osoby samotnej (single) na głowę rodziny (head of household), przez co będziesz mieć wyższy standardowy odpis (standard deduction $9,250 w roku 2016), więc niższe podatki.

Ażeby zostać głową rodziny do celów podatkowych, musisz opłacać ponad 50% kosztów utrzymania dziecka. Dziecko nie musi kwalifikować się jako osoba na utrzymaniu (dependent).

Wydatki medyczne
Ustawa Affordable Care Act nakazała, że istniejące i nowe polisy muszą obejmować dzieci aż do ich 26-tych urodzin niezależnie od tego, czy studiują czy nie, oraz czy mieszkają z rodzicami czy oddzielnie. Gdy młody człowiek ukończy 26 lat, a nie ma pracy z ubezpieczeniem, to pozostaje bez asekuracji. Młoda osoba może kupić ubezpieczenie zdrowotne za umiarkowaną cenę, szczególnie jeżeli wybierze program katastroficzny albo któryś z wysokim udziałem własnym. Więcej o Obamacare w witrynie www.healthcare.gov, a w języku polskim w książce pt. Ochrona zdrowia w USA.

Kredyt za opiekę osoby na utrzymaniu
Kredyt za opiekę osoby na utrzymaniu (dependent care credit), jak nazwa wskazuje, przysługuje ci wtedy, gdy musisz wynająć i opłacić opiekę nad osobą będącą na twoim utrzymaniu, ażeby móc chodzić do pracy. Osoba ta może być dzieckiem poniżej lat 13, albo kimś w dowolnym wieku, kto jest niepełnosprawny i nie jest w stanie zadbać o siebie.

Przykład: Twoja córka, która wychowuje samotnie dziecko, zachorowała i przeniosła się do ciebie. Ty musisz wynająć opiekunkę, by opiekowała się dzieckiem, więc należy ci się kredyt maksymalnie do wysokości $3,000. Jeżeli zarówno twoja córka jak i wnuk wymagają opieki, to przysługuje ci podwójny kredyt. Kredyt wynosi do 35% dozwolonych wydatków, w zależności od wysokości twojego dochodu.

Wynajem pokoju
Niejeden rodzic wita chętnie powracającego młodziana, ale, żeby uczyć go życia, każe płacić czynsz za wynajmowanie pokoju. W takim przypadku korzyści dla rodziny jest kilka:

· Rodzice otrzymują dochód, co pomaga im w utrzymaniu domu (należy deklarować go w zeznaniu podatkowym).

· Młody człowiek może wynajmować lokal taniej niż gdzie indziej.

· Rodzice mogą odpisywać od dochodu część wydatków poniesionych na utrzymanie domu, odpowiadających powierzchni wynajmowanego pokoju – na przykład część ubezpieczenia domu, elektryczności, ogrzewania.

Uwaga: Urząd Podatkowy domaga się, by dziecko płaciło fair rent, choć Sąd Podatkowy zdecydował, że czynsz może wynosić do 20 proc. mniej niż rynkowy, gdyż wynajem lokalu dla członka rodziny jest bezpieczniejszy od wynajmu dla obcego lokatora. Po drugie, wynajmowanie części domu ma wpływ na zwolnienie podatkowe po jego sprzedaży (home sale exclusion). Porozmawiaj ze swoim księgowym.

Przebaczenie pożyczki studenckiej
Po ukończeniu studiów junior musi zacząć spłatę pożyczek studenckich, nawet jeżeli nie znalazł pracy. Może to zainspirować go do przyjrzenia się programom „przebaczenia“ pożyczki.

Szansę na anulowanie części pożyczek mają specjaliści w dziedzinie ochrony zdrowia i prawa, lekarze i prawnicy, którzy będą pracować dla dobra publicznego. Istnieje kilka programów. Preferencyjnie traktowane są też osoby służące w amerykańskich siłach zbrojnych.

Federalny Departament Edukacji informuje o anulowaniu federalnych pożyczek pod numerem telefonu 800-4-FED-AID, studentaid.ed.gov.

Pełne informacje zawiera też witryna www.finaid.org/loans/forgiveness.phtml. Przebaczone kwoty stanowią dochód podlegający opodatkowaniu. Bank wystawi formularz 1099, którego kopia pójdzie również do IRS.

Jak widać, rodzice witający powracającego juniora mają kilka przywilejów, z których warto skorzystać.