Wakacje za pasem. W poprzednim odcinku wyjaśniłam, jak znaleźć bezpłatne noclegi dzięki internetowym serwisom takim jak www.CouchSurfing.org, Hospitality Club (www.hospitalityclub.org) czy dzięki programowi wymiany pomocy (Help Exchange). W tym numerze opiszę, jak tanio podróżować.

Carpooling
Pomysł carpooling powstał w Stanach w czasie kryzysu paliwowego w latach siedemdziesiątych i nadal jest popularny wśród osób dojeżdżających do pracy. Carpooling to nie autostop, lecz „wypełnianie auta”, polegające na udostępnianiu wolnego miejsca w samochodzie innym osobom i dzieleniu się kosztami dojazdu. Zaletą jest obniżenie kosztów podróży, większy komfort niż w przypadku podróżowania komunikacją zbiorową oraz możność korzystania ze specjalnych pasów dla pojazdów wiozących co najmniej dwie czy trzy osoby.

Idea carpooling-u rozwinęła się dzięki Internetowi, szczególnie w Europie, gdzie paliwo jest znacznie droższe. Można znaleźć strony, na których są ogłoszenia: www.carpoolworld.com lub www.blablacar.pl. Na przykład www.carpoolworld.com ma 209 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i ponad 17 tysięcy aktywnych ogłoszeń. Chcesz dostać się z Nowego Jorku do Richmond, VA, wstaw te dane w przeszukiwarce witryny i sprawdź, czy ktoś jedzie w tym kierunku.

Autostop
Przy okazji słowo na temat autostopu. Hitchhiking nie jest nielegalny w USA, tylko mało popularny. Nie wolno zatrzymywać samochodów tam, gdzie zabronione: na autostradzie, na przystankach autobusowych, na skrzyżowaniach i wszędzie tam, gdzie samochodom stawać nie wolno. Z reguły kierowcy niechętnie zabierają nieznanych podróżnych. Panuje opinia, że samotne dziewczyny-autostopowiczki same „proszą się o kłopot”.

Dobrym miejscem do znalezienia kierowcy, który zechce cię podwieźć, jest stacja benzynowa przy autostradzie. Dobre wskazówki na temat autostopu w Stanach znajdziesz tu: wikitravel.org/en/Tips_for_hitchhiking.

AutoDrivaway
Ciekawą opcją jest driveaway, metoda podróży polegająca na dostarczeniu czyjegoś samochodu z jednej części kraju do drugiej. Działalnością taką zajmują się wyspecjalizowane firmy, na przykład Auto Drivaway. Ktoś, kto przeprowadza się na dużą odległość zleca firmie przewóz jego auta. Driveaway oferuje ci samochód, ubezpieczenie oraz mapy, a twoim zadaniem jest dostarczyć samochód na czas i w całości. Zwykle wymagany czas dostarczenia jest nieco dłuższy od czasu przejazdu, dlatego może pozostać margines na zatrzymanie się w ciekawych miejscach po drodze, jeżeli takowe istnieją. Aby skorzystać z tej opcji, musisz mieć ukończone 23 lata i wpłacić depozyt w wysokości 350 dolarów zwracany po dostarczeniu samochodu na miejsce. Więcej informacji w www.autodriveaway.com/driver oraz pod numerem 800-346-2277. Ofert dla podróżników jest niewiele, a prawdopodobieństwo znalezienia samochodu do dostawy w zaplanowane przez ciebie miejsce – bardzo małe.

Kolej
Chcesz włóczyć się po kraju przez dłuższy czas? Możesz kupić bilet linii kolejowej Amtrak, ważny przez 15, 30 czy 45 dni. Obecnie miesięczny bilet kosztuje 669 dol., ale zalet podróży koleją jest wiele. Możesz spać w pociągu i oszczędzić trochę na hotelach, a ponadto stacje kolejowe mieszczą się w środku miasta, więc odpada konieczność dojazdów do centrum, jak w przypadku przylotu na lotnisko. Więcej informacji znajdziesz tu: www.acprail.com/rail-passes/amtrak/amtrak.

Autobus
Najtańsze bywają podróże autobusami, np. firmy Greyhound, www.greyhound. com. Stacje autokarów Greyhound znajdują się praktycznie w każdym większym mieście. Niestety, Greyhound zaprzestał dawania letnich zniżek. Połączenia autobusowe na terenie całego kraju różnych firm znajdziesz dzięki witrynie www.gotobus.com.

Oferty ostatniej minuty
Chcesz pojechać statkiem z Miami na Bahamas na pięć dni (cztery noce) za 200 dol. od osoby? Przelecieć samolotem za 150? Zatrzymać się w pięknym hotelu/kasynie w Las Vegas za 30? Przejrzyj oferty z ostatniej minuty (last minute offers) podawane przez witryny takie jak Orbitz czy Expedia. Zarejestruj się, a witryny pokazywać będą pakiety wakacyjne z przelotem z twego miejsca zamieszkania. By skorzystać z okazji, musisz być elastyczny, gotów polecieć w różne miejsca w dowolnym czasie. Nie każdy z nas ma taki luksus. Zobaczysz, że w lecie największe upusty cenowe są na południu, a w zimie – na północy (z wyjątkiem rejonów narciarskich).

Czasem oferty są nieco zwodnicze – podają ceny bez podatków za usługi z najniższej półki – ale warto się nim przyjrzeć. Ponadto, zastanów się, czy naprawdę chcesz z plecakiem jechać do Arizony, gdy jest tam 110 stopni Farenheita?

Zorganizowane wycieczki
Wydaje się, że samodzielna podróż będzie tańsza od wycieczki zbiorowej. Otóż nie zawsze. W sieci można znaleźć sporo firm, które oferują naprawdę tanie wycieczki. Przykładem jest www.taketours.com, gdzie trzydniowa wycieczka (San Francisco, Santa Barbara, Solvang, Silicon Valley oraz park Yosemite) wyruszająca z Los Angeles kosztuje 120 dol. na osobę.

Trzydniowa wycieczka z Nowego Jorku do Waszyngtonu, Filadelfii i Niagary kosztuje ok. 140 dol. Wliczone są w to dwa noclegi, przejazdy autokarem i przewodnik. Gdy kupisz dwa miejsca, trzecie jest bezpłatne. Cena nie zawiera biletów wstępu i zwyczajowych napiwków. Duży autobus będzie pełny pasażerów, hotele średniej jakości, ale samemu za tę cenę tras takich nie przejedziesz.

Podobne oferty ma www.tours4fun.com. Prawdopodobnie większość pasażerów stanowić będą Azjaci.

Gdzie dowiedzieć się więcej
Lonely Planet nie tylko wydaje znakomite przewodniki, ale również ma na swojej witrynie forum, gdzie podróżni dzielą się swoimi doświadczeniami. Kopalnią informacji jest też wikitravel.org.

Szerokiej drogi!