Marzysz o objechaniu świata dokoła, ale obawiasz się, że nigdy nie zrealizujesz tego marzenia z powodu ograniczonych finansów? Ten artykuł jest dla ciebie.

Podróże niekoniecznie wymagają dużej kasy. Istnieją sposoby na zwiedzanie, które kosztują ułamek tego, czego domagają się biura podróży. Z pomocą przychodzą społecznościowe portale łączące podróżnych z osobami chętnymi je u siebie gościć za darmo lub za pomoc w pracy. Wymiana gościnności nazywa się hospitality exchange albo couch surfing, czyli kanapowe surfowanie, od nazw najpopularniejszych serwisów. Pomoc za dach nad głową – to help exchange. Ponadto wymienić się można swoim mieszkaniem czy domem. Możliwości jest wiele.

Couchsurfing.com
CouchSurfing.com – to strona internetowa założona w 2002 r. przez Amerykanina Caseya Fentona – dzięki której podróżny znajdzie darmowe zakwaterowanie, a właściciel mieszkania czy domu – interesującego gościa. Serwis cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przekroczył obecnie 12 milionów zarejestrowanych użytkowników z ponad dwustu krajów.

Każdy użytkownik portalu tworzy w nim profil, w którym podaje podstawowe informacje o sobie, jak np. zainteresowania, znajomość języków, przejechane kraje. Również zamieszcza zdjęcia, zaznacza, co może zaoferować swoim gościom: kanapa, sypialnia, zwiedzanie, wyjście do kawiarni, i czego oczekuje w zamian. Osoba poszukująca noclegu, zwana „surferem”, loguje się na stronie, wyszukuje użytkownika, który może ją przyjąć w danym terminie i kontaktuje się z nim bezpośrednio. Surferów i gospodarzy można wyszukać według lokalizacji, wieku, języka, płci albo jakiegoś słowa zawartego w ich profilu.

Profile zarówno gospodarzy jak i gości uzupełnione są o oceny i komentarze innych osób. Każdy użytkownik sam decyduje, kogo przyjmie pod swój dach.

Hospitality Club
Podobnie do CouchSurfingu działa Hospitaliy Club: www.hospitalityclub.org. Jest to również społecznościowy portal internetowy, dostępny w kilkudziesięciu językach, skupiający osoby, które mogą zaoferować nocleg (zaprosić na obiad lub pokazać swoje miasto) oraz te, które chcą skorzystać z takiej możliwości. Ponadto często w różnych miejscach na świecie odbywają się spotkania członków Hospitality Club zwane HC Meetings. W portalu zarejestrowanych jest obecnie prawie milion użytkowników z całego świata.

Rejestracja jest bezpłatna i dostępna dla każdego – proces rejestracji może trwać do kilkunastu dni, ponieważ każdy nowo utworzony profil jest weryfikowany przez wolontariuszy.

Zaletą zatrzymania się w cudzym domu jest to, że nic za to nie płacisz, lecz również, że poznasz interesujących ludzi, którzy najprawdopodobniej zaoferują ci posiłek i pomogą zwiedzić okolicę.

Airbnb
Jeżeli podróżujesz z rodziną, zatrzymywanie się w cudzych domach może być trudne albo niepraktyczne. Gospodarze gotowi są przyjąć przeważnie jedną, dwie osoby, i nie wszyscy godzą się na dzieci. Większe grupy mogą rozważyć skorzystanie z systemu zwanego Airbnb (www.airbnb.com, skrót od Air Bed and Breakfast – zarejestruj się korzystając z tego linku, aby dostać $35 kredytu na pierwszy pobyt), gdzie możesz wynająć pokój albo całe mieszkanie. Podobnie działa www.9flats.com. Tu za nocleg płacisz, ale mniej niż w hotelu, ponadto masz możność korzystania z kuchni, co obniży koszty wyżywienia.

Aby zarezerwować lub zaoferować nocleg należy zarejestrować się na stronie internetowej serwisu i utworzyć prywatny profil. Profile gospodarzy zawierają rekomendacje innych użytkowników i opinie gości, którzy zatrzymali się u danego gospodarza. Informacje te bardzo ułatwiają wybór odpowiedniego miejsca pobytu.

Pomoc za utrzymanie
Couchsurfing jest dobry na krótki pobyt, a niektórzy gospodarze nie dają posiłków. Ponadto nie wszędzie można znaleźć bezinteresowne osoby przyjmujące CouchSurferów.

Jeżeli chcesz zatrzymać się gdzieś na dłużej, a nie masz pieniędzy na hotele, to możesz rozważyć wymianę pomocy zwaną help exchange albo workaway, czyli wolontariat w zamian za jedzenie i dach nad głową. Jest to ciekawy pomysł na tanie podróżowanie i poznanie kraju od podszewki, a serwisy takie jak www.workaway.info, www.wwoofinternational.org, czy www.helpx.net pomagają kojarzyć osoby potrzebujące pomocy z podróżnikami, którzy szukają dachu nad głową i wyżywienia w zamian za pracę.
Pomocnik żyje przy rodzinie, lepiej poznaje ludzi, kulturę, życie codzienne w danym kraju. Pracodawca ma tanich pomocników, spotyka ciekawych ludzi, poznaje dzięki nim świat nie wyjeżdżając z domu. Praca nie powinna zajmować więcej niż pięć godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Strony umawiają się co do ewentualnego kieszonkowego, warunków spania i wyżywienia. Często gotują na zmianę.

Zainteresowani przyjęciem podróżnych do pracy na zasadzie wymiany są przeważnie właściciele małych ekologicznych farm, szklarni, hotelików, bed and breakfast, a także rodzice chcący nauczyć dzieci obcych języków oraz starsze osoby potrzebujące pomocy przy domu. Placówki turystyczne położone są w atrakcyjnych miejscach, farmy – niekoniecznie.

Skoro zagraniczny turysta w zasadzie wykonuje woluntariat, nie powinien naruszać przepisów imigracyjnych. Zagadnienie to jest trochę problematyczne i wyżej wymienione witryny milczą na ten temat.

Wymiana domów
Masz mieszkanie albo dom? Możesz się wymienić swoim lokum z właścicielem z innej części kraju czy świata. Home swap umożliwia wiele witryn, m.in. HomeExchange, który pozwala przeszukać 65,000 domów w 150 krajach, czy www.HomeLink.org, szczycący się ponad 60-letnią tradycją.

Hostele
Hostele nie są za darmo, ale warto pamiętać o tej alternatywie. Na zachodzie zatrzymują się w nich głównie młodzi, stąd nazwa youth hostels. Hostele są tańsze od hoteli, ale może ci przyjść spać w kilkuosobowym pokoju. Bonusem jest przyjazna atmosfera, możliwość poznania ludzi, dobra lokalizacja, przeważnie blisko stacji kolejowej i centrum miasta.

Hostele możesz odszukać w sieci w witrynach, jak www.hostels.com, hostelworld.com, hostelbookers.com. W www.booking.com znajdziesz wszystko: hotele, motele, hostele, apartamenty bed and breakfest – w sumie prawie milion obiektów na całym świecie.

Tyle o noclegach. W następnym odcinku podpowiem, jak podróżować za jak najmniejsze pieniądze.