Około 11.5 miliona Amerykanów staje się ofiarami kradzieży tożsamości, tracąc rocznie prawie 24.7 miliarda dolarów. Uważaj, żeby to nie przydarzyło się tobie.

Złodziej może zaciągnąć kredyt, leasować samochód czy telefon komórkowy posługując się twoimi danymi. Uważaj na następujące symptomy: nagle odmawiany ci jest kredyt, oprocentowanie twojej karty kredytowej jest niespodzianie podwyższone, albo zaczęli do ciebie wydzwaniać poborcy długów. Możesz zobaczyć nieautoryzowane transakcje na swoich kartach kredytowych.

Biura informacji kredytowej z pomocą

 
Żeby wyłudzić kredyt w oparciu o twoje skradzione dane osobowe, złodziej ubiega się o kredyt, na przykład o sklepową kartę kredytową. Przed wydaniem karty sklep chce ocenić twoją zdolność kredytową i sprawdza ją w biurze informacji kredytowej. Twoja punktacja kredytowa jest wysoka, więc złodziej od ręki kredyt dostaje i kupuje biżuterię czy elektronikę, za którą ty zostaniesz obciążony.

 
Warto wiedzieć, że amerykańskie biura informacji kredytowej włączyły się do walki z kradzieżą tożsamości, oferując klientom dwa narzędzia: ostrzeżenie o defraudacji i blokadę kredytowej kartoteki.

Ostrzeżenie o defraudacji

 
Ostrzeżenie o defraudacji (fraud alert) jest adnotacją w twojej kredytowej kartotece, która sugeruje kredytodawcom, by skontaktowali się z tobą przed udzieleniem nowego kredytu i dzięki temu przeszkodzi złodziejowi w otwarciu nowych kont na twoje nazwisko.

 
Ażeby zgłosić ostrzeżenie o defraudacji trzeba zadzwonić do działu spraw defraudacji (fraud department) biura kredytowego: Equifax, Experian i TransUnion. Twój telefon będzie przyjęty przez automatyczny system, gdzie zostawić trzeba informacje potrzebne do zidentyfikowania cię, takie jak: nazwisko, numer Social Security, data urodzin itp. Biuro kredytowe odpowiednio zaznaczy twoją kartotekę i skontaktuje się z pozostałymi dwoma biurami, które wstawią ostrzeżenie o defraudacji w twojej kartotece u siebie. Ten początkowy alert pozostanie przez 90 dni. Możesz przedłużyć go nawet do siedmiu lat.

 
Widząc ostrzeżenie o defraudacji w twojej kartotece firma kredytowa powinna do ciebie zadzwonić przed udzieleniem ci kredytu. Podaj numer telefonu komórkowego, żeby można się było z tobą łatwo skontaktować. Upewnij się, by kontaktowe informacje były zawsze aktualne.

 
Uwaga: Pożyczkodawcy nie mają obowiązku ani sprawdzać alertu ani go respektować. Jeżeli widzą, że masz dobrą historię kredytową, mogą udzielić kredytu mimo wszystko – udzielanie pożyczek jest przecież w ich interesie.

Blokada kredytu

 
Metodą bardziej skuteczną jest blokada (zamrożenie) kredytu (credit freeze), która polega na całkowitym zamknięciu dostępu do kartoteki, by nikt nie miał do niej wglądu. Blokada kredytu sprawia, że potencjalni pożyczkodawcy, firmy ubezpieczeniowe, właściciele mieszkań czy pracodawcy nie mogą ocenić twojej wierzytelności. Przez to złodziej, który ukradł twoje dane, nie może ubiegać się o kredyt w twoim imieniu. Przestępca może mieć wszystkie twoje dane – numer Social Security, datę urodzin, nazwisko panieńskie matki – ale nie uzyska dostępu do twojej kredytowej kartoteki. I o to chodzi.

 
Aby założyć blokadę historii kredytowej, trzeba skontaktować się z każdym z biur kredytowych:

 
· Equifax, 1-800-685-1111, www.equifax.com/help/credit-freeze/en_cp;

 
· Experian, 1-888-397-3742, Experian Security Freeze, experian.com/freeze;

 
·TransUnion, 1-800-909-8872, www. transunion. com/securityfreeze.

 
W większości stanów usługa jest bezpłatna dla ofiar kradzieży tożsamości, jeżeli mają raport policyjny. Inne osoby, które chcą założyć blokadę prewencyjnie, muszą wnieść niedużą opłatę. Każde biuro ma swoją procedurę, ale wszędzie trzeba złożyć wniosek na piśmie i podać swoje pełne dane osobowe. Poszkodowani muszą załączyć kopię raportu policyjnego lub innego raportu organów ścigania.

 
Otwarcie nowego konta kredytowego, musisz planować z wyprzedzeniem. Kontaktujesz się z biurem kredytowym i prosisz o czasowe odblokowanie twojej kartoteki oraz wydanie raportu określonej firmie kredytowej. Można to zrobić komputerowo przy pomocy z góry ustalonego hasła.

Podsumowanie

 
Przepisy większości stanów dają klientom prawo do zapobiegania bezprawnym transakcjom przy użyciu przywłaszczonych danych osobowych przez blokadę ich kredytowej kartoteki. Niektóre stany dają tę możliwość tylko ofiarom kradzieży tożsamości. Informacji na temat stanowych przepisów szukaj w Internecie state freeze laws albo odwiedź https://consumersunion. org/research/security-freeze. Więcej informacji w książce pt. „Życie od nowa: jak uporządkować zaległe sprawy w urzędach” dostępnej w polonijnych księgarniach.

 
Jak widać, istnieją narzędzia pozwalające nam skutecznie zmniejszyć ryzyko kradzieży tożsamości. Warto skorzystać z tych narzędzi, a także posłużyć się nimi, by uchronić się przed rozrzutnością własną lub małżonka, co wyjaśnię w kolejnym artykule za tydzień.