Informacja o tym, że heavy- metalowy zespół AC/DC przerywa amerykańską trasę koncertową w związku z pogorszeniem się słuchu wokalisty wywołała niepokój również wśród polskich fanów. W tym u prof. Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, który zaprosił muzyka na konsultację. „Bez dokładnych badań diagnostycznych pana Briana Johnsona nie możemy zaocznie postawić diagnozy, ale postęp w tej dziedzinie medycyny jest niewiarygodnie szybki i potrafimy pomóc niemal każdemu pacjentowi z częściowym lub całkowitym ubytkiem słuchu”- powiedział profesor. W polskim ośrodku wykonuje się dziennie około 70 operacji, w tym prawie wszystkie poprawiające jakość słyszenia. To wielokrotnie więcej niż gdziekolwiek na świecie. W polskich Kajetanach do zdrowia dochodzą profesjonalni muzycy i artyści sceniczni, którzy należą do jednej z najbardziej narażonych na utratę słuchu grup zawodowych. O tym czy lider AC/DC skorzysta z zaproszenia profesora Skarżyńskiego z pewnością usłyszymy niebawem. Bo jak to w przypadku hard rocka- sprawa będzie… głośna.

 
Bracia Wachowscy, którzy wyreżyserowali m.in. kultową trylogię „Matrix” czy „V jak Vendetta”, zostali… siostrami. W 2012 operację zmiany płci przeszedł pierwszy z braci – Laurence, a kilka tygodni temu podobną decyzję podjął Andy Wachowski. Duet reżyserów to teraz Lana i Lilly. Fani na całym świecie są zgodni: czy w męskim, czy w kobiecym wcieleniu, najważniejsze, by rodzeństwo nadal kręciło dobre filmy. Śledząc perypetie transpłciowych artystów chciałoby się wznieść okrzyk: ale kino!

 

 
Cate Blanchett to jedna z najpiękniejszych, najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych, współczesnych aktorek. Znana z ciętych ripost artystka walczy z seksizmem, wścibstwem i ignorancją u… dziennikarzy. „Od czasu, gdy zaczęłam walczyć z konwencją rozmów na czerwonym dywanie wiele się zmieniło”- przyznała w rozmowie z „The Independent”. „Ale ten sposób, w jaki się zadaje pytania kobietom. Och, mój Boże. Chodzi tylko o sukienki! Nie mogę się doczekać, gdy zaczną pytać: jakiej marki tampon dzisiaj włożyłaś?”. Australijska aktorka zdobyła sympatię kobiet, również dlatego, że akceptuje proces przemijania i nie zamienia się w nadmuchanego potwora z Hollywood. „Wszyscy boimy się śmierci – to oczywiste, ale ja po prostu nie wpadam w panikę, widząc, że moje zmarszczki od śmiechu robią się coraz głębsze”- mówi Blanchett. – „Kto chciałby mieć twarz bez historii, bez poczucia humoru?” – pyta retorycznie. Dodając, filozoficznie: „Fakt, że nie poruszasz twarzą, nie czyni śmierci ani trochę łatwiejszą”.

 
Umberto Eco skończył w styczniu 80 lat. W jednym z wywiadów wybitny pisarz opowiada, jak w zamierzchłych czasach radzono sobie z głodem… lektury. „Dziadek miał sporą bibliotekę, a babka od strony matki, choć skończyła tylko pięć klas, była nałogową czytelniczką. Mój ojciec był jednym z trzynaściorga dzieci i nie miał pieniędzy na książki, miał za to dobry sposób: zaczynał czytać książkę w księgarni, a przeganiany szedł do następnej i kontynuował lekturę”. Takie wyznanie brzmi dziś niewiarygodnie. Szczególnie w Polsce, gdzie według najnowszych badań tylko 37 procent społeczeństwa przeczytało w minionym roku jedną książkę. Jest to najgorszy wynik w po- PRL-owskiej historii kraju. Niedługo w polskich księgarniach będą sprzedawać wszystko: kalendarze, kubki, apaszki, kredki – tylko nie książki.

 

 

 

Magda Gessler – restauratorka znana z niewyparzonego języka i reklam środków na… gazy, pochwaliła się w rozmowie z dziennikarzem, że wybitny hiszpański reżyser Pedro Almodovar, nie tylko jest jej przyjacielem, ale również wielkim fanem. „Poznaliśmy się w Akademii Sztuk Pięknych. On zna moje życie i wie, że to jest życie na jego film. Bo jest ciekawe. To będzie film o mnie. To nie jest nudne. To będzie duża rola” – zapewniała. Jeden z tygodników za pośrednictwem swojego hiszpańskiego współpracownika Jose Marii de la Torre, skontaktował się z firmą producencką El Deseo, należącą do Pedro Almodovara i jego brata Augustina i zapytał, czy to prawda. Niestety, okazało się, że nikt nie słyszał o Magdzie Gessler. „Pedro Almodovar nie ma żadnej relacji z panią Magdą Gessler, w związku z czym nie zrobi o niej filmu” – rozwiał wszelkie wątpliwości pracownik firmy. Trudno się dziwić, że autor „Drżącego ciała” nie chce, by polska restauratorka została twarzą jego filmu. Tym bardziej, że właśnie została twarzą… parówek cielęcych.

 

 
Moda coraz częściej i chętniej flirtuje z nowoczesnymi technologiami. Do świata haute couture weszła właśnie firma Intel, która stworzyła projekt sukni zatytułowanej „The Butterfly Effect”. „Inteligentna sukienka reaguje na ruch, temperaturę ciała oraz dotyk, a jej serce stanowi miniaturowy układ Intel Edison” – czytamy. „Kiedy zbliżymy się do sukienki, przyczepione motyle odlecą, tworząc niesamowity efekt”- dodają. To nie pierwszy projekt modowy Intela. Na targach elektroniki w Los Angeles pokazano „Suknię pająka”, składającą się z ramion, które wysuwały się, gdy ktoś zbliżał się do właścicielki. Tym samym powiedzenie: „złowić partnera” nabrało nowego sensu.