Po świętach pozostały niechciane prezenty i rachunki do zapłacenia. National Foundation for Credit Counseling podaje, że tylko 40% posiadaczy kart kredytowych spłaca rachunki na bieżąco.

Pozostałe 60% ma na kartach dług, średnio w wysokości $11,500. Warto przyjrzeć się swojej finansowej sytuacji, by sprawdzić, czy nie jesteś na krawędzi finansowych kłopotów.

Czy płacisz bankowe kary?
Kary za spóźnione spłaty rachunków (late fees) czy kary za czeki bez pokrycia (overdraft fees) to pierwszy objaw, że żyjesz od wypłaty do wypłaty, bez żadnej finansowej rezerwy.
Jeżeli wystawiasz czeki bez pokrycia albo płacisz rachunki późno, bo brakuje ci pieniędzy, to oznaka poważnych finansowych problemów. Jeżeli natomiast jesteś leniwy albo źle zorganizowany, to marnujesz niepotrzebnie pieniądze i psujesz sam sobie historię kredytową.
Rada: Trzymaj więcej pieniędzy na koncie czekowym. Ponadto rozważ przeniesienie konta do banku albo unii kredytowej, gdzie karne opłaty są niższe, np. do naszej Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (www. naszaunia.com).

Czy spłacasz minimum na kartach kredytowych?
Spłacanie minimum oznacza, że jesteś na granicy zdolności obsługi zadłużenia. Jeżeli ledwie sobie radzisz z tym minimum, to masz pętlę na szyi.

Przykład: Powiedzmy, że kupiłeś sobie na święta elektroniczny gadget, za który zapłaciłeś $1,500 kartą kredytową, która ma 19% oprocentowania. Gdy spłacać dług będziesz tylko po 4%, to zajmie ci to 106 miesięcy i zapłacisz $889 oprocentowania. W sumie, twoja zabawka kosztować się będzie $2,389. Czy było cię na nią stać?

Czy żonglujesz kartami kredytowymi?
Czy spłacasz karty kredytem z innych? Albo przenosisz balans na inną kartę, gdzie masz obiecane zero oprocentowania przez pierwsze pół roku? Małe potknięcie, a twój domek z kart się zawali. A konsekwencje mogą być dewastujące. Opóźnienie spłat spowoduje obniżenie twojej kredytowej punktacji. Widząc twoją pogorszoną wierzytelność, banki podwyższą oprocentowanie kart kredytowych, co znacznie podwyższy twoje miesięczne raty, którym możesz nie być w stanie podołać. Stąd tylko krok do bankructwa.

Czy masz karty kredytowe wypełnione po brzegi?
Przekroczenie limitu kredytowego na kartach, to zły zwiastun, bo oznacza, że toniesz w długach, a poza tym narażasz się na kary. Po wyczerpaniu kredytu kolejna transakcja powinna być zablokowana, ale tak się nie dzieje, bo transakcje bywają księgowane z opóźnieniem.

Wypełnienie kart po brzegi powoduje obniżenie punktacji kredytowej, bo stosunek długów do dostępnego limitu (utilization rate) jest czynnikiem stanowiącym o jednej trzeciej FICO score. Im niższa punktacja FICO, tym wyższe jest oprocentowanie kart kredytowych, bo banki chcą sobie zrekompensować ryzyko pożyczania ci pieniędzy.

Czy wybierasz pieniądze z konta emerytalnego?
Konto emerytalne 401 (k) czy IRA ma służyć do zabezpieczenia twej emerytury, a nie do łatania dziur w budżecie. Pamiętaj, że od wybranych z kont emerytalnych kwot trzeba zapłacić podatek dochodowy, co dodatkowo uszczupli twoje finanse.

Czy traktujesz dom jak skarbonkę?
Na przestrzeni lat wartość nieruchomości rośnie, dając właścicielom poczucie zamożności. Osoby w finansowej potrzebie mają tendencję do wyciągania pieniędzy z domu, czy to przez przefinansowanie pożyczki hipotecznej czy też wyrobienie linii kredytu pod zastaw domu (HELOC). Miesięczne raty rośna, a spłata hipoteki przesuwa się o wiele lat. Nie chcesz być na emeryturze i ciągle mieć dom do spłacenia!

Ile miesięcy dzieli cię  od finansowej ruiny?
Czy uważasz, że ten artykuł nie jest dla ciebie, bo swoje zobowiązania spłacasz na czas? Ale zastanów się, ile miesięcy utrzymasz siebie i rodzinę gdybyś nagle stracił pracę? Ile czasu utrzymasz się na powierzchni?

Specjaliści radzą, że każdy z nas powinien mieć poduszkę finansową w wysokości co najmniej sześciomiesięcznych kosztów utrzymania. To jest minimum. Należy też myśleć o spokojnej, zamożnej emeryturze, bo same świadczenia Social Security jej nam nie zapewnią. Social Security, to tylko zabezpieczenie przed biedą.

Ile oszczędzasz?
Nawet jeżeli regulujesz rachunki bez większego problemu, to odpowiedz na ostatnie pytanie: Ile oszczędziłeś w ostatnim roku? Według organizacji OECD, przeciętny Amerykanin oszczędził w ostatnim roku 4% swoich zarobków, Francuz – 16%, a Irlandczyk 19%. Inni mogą oszczędzać na przyszłość, to możemy i my. Mówi się – Polak potrafi!

Rada: Ustaw sobie w banku program automatycznego oszczędzania – przelewaj ustaloną kwotę z konta czekowego na oddzielne konto oszczędnościowe albo inwestycyjne. W ten sposób płać sobie samemu najpierw.

Na zakończenie dla inspiracji powtórzę, co powiedział Henry David Thoreau Człowiek jest bogaty proporcjonalnie do liczby rzeczy, bez których może się obyć.