Nowe Biuro Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku

Nowe Biuro Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku

Przeprowadzka zakończona! Już jesteśmy na nowym miejscu pod następującym adresem:
Pilsudski Institute of America
138 Greenpoint Avenue
Brooklyn, NY 11222
Tel 1 212 505 9077 (nie zmieniony)
Email: office@pilsudski org.

Nowe pomieszczenie, które Instytut wynajmuje od Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, zostało przebudowane tak, aby wyglądało reprezentacyjnie, a jednocześnie było funkcjonalne. Pomagało nam w tym pro-bono dwoje architektów Beata Tatka i Wojciech Oktawiec, a prace wykonywała firma Victoria Consulting, kierowana przez Dariusza Knapika.

Koszty tej przeróbki są duże, około 250 tysięcy dolarów. Część tej sumy mamy nadzieję otrzymać od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Fundację na Rzecz Dziedzictwa Narodowego im. Józefa Piłsudskiego. W ramach Kampanii na Rzecz Przyszłości zebraliśmy ponad 100 tysięcy dolarów. Potrzebujemy więcej donacji, aby całkowicie pokryć nasze wydatki. Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom. Dziękujemy Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej za podarowanie nam przesuwanych regałów na zbiory archiwalne; koszt regałów wynosi około 50 tysięcy dolarów.

Przygotowania do przeprowadzki rozpoczęły się w marcu. Przyjechali do nas przemili pracownicy z Instytutu Pamięci Narodowej (po cztery osoby w marcu i kwietniu), którzy z zaangażowaniem i profesjonalnie pakowali archiwa (około 2.7 miliona stron) i książki (około 22 tysiące). Zostały też starannie zapakowane cenne obrazy, tak aby nie doznały uszczerbku w czasie przewozu. Pakowaniem obrazów dyrygował Mieczysław „Mietko” Rudek, właściciel Emart Galery.

Pracownicy IPN brali też udział w przewożeniu naszych zasobów na Greenpoint. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni „chłopakom z IPN” – tak ich nazywaliśmy, chociaż wszyscy byli archiwistami po wyższych studiach – za ich ogromną pracę. Bez ich pomocy przenoszenie zbiorów trwałoby długo i nie byłyby one tak starannie zapakowane.

Dziękujemy dyrekcji IPN za oddelegowanie swoich pracowników do pracy w Instytucie. W pakowaniu i rozpakowywaniu zasobów brali udział wolontariusze. Należy tu wymienić: Emily Sujkę, pana Roberta, Wojciecha Rapę, seniorów z Amber Health Club, Sławka Gawędę, Joannę Zielińską, Małgorzatę Draus, Halinę Niepokój, Martę Brzustek, Agatę Demchuk, Beatę Pociask i Magdalenę Zawadzką.

Pod koniec kwietnia nastąpiła główna przeprowadzka, do której wynajęliśmy firmę przewozową. Ośmiu pracowników wynosiło paczki z książkami, regały i meble. Najwięcej emocji budził ogromny posąg z brązu przedstawiający Marszałka. Jak uda się go znieść po wąskich schodach Instytutu? Czy zmieści się w drzwiach nowej siedziby? Przed przeprowadzką pomnik został otulony kołdrami i tekturą.

Z drżeniem serca obserwowliśmy jak ośmiu pracowników firmy Excellent Quality Movers znosiło opatulonego Marszałka. Udało się! Gorzej było z wprowadzeniem posągu do nowej siedziby. Marszałek nie mieścił się w drzwiach. Doraźnie znalazł zakwaterowanie obok, w dużej sali z kasami PSFUK. Prezentuje się tam wspaniale. Wzbudza ogromne zainteresowanie wśród klientów banku. Panowie z szacunkiem zdejmują przed nim czapki, wiele osób z czcią się kłania, a rodzice tłumaczą dzieciom, kim był nasz Marszałek Piłsudski. Pomnik będzie przebywać przez jakiś czas w gościnnej sali Unii, gdzie wiele osób może Go podziwiać.

Instytut planuje rozpocząć regularną działalność od połowy czerwca. Jednak nie można pominąć obchodów 80. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego.

15 maja o godz. 19: 00. w budynku PSFUK przy McGuiness Boulevard organizujemy wydarzenie związane z tą rocznicą. W niedzielę 17 maja o godz. 10: 00 rano, w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika o godz. zostanie odprawiona msza w intencji Marszałka. Zapraszamy.

MK

Siedziba Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

Pomnik Józefa Piłsudskiego w siedzibie Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej