z09 glutation

Glutation stanowi naturalną obronę przed wolnymi rodnikami.

Jest on przede wszystkim silnym antyoksydantem, którego polem działania jest wnętrze komórki. Potrafi doskonale zneutralizować nadtlenek wodoru H2O2 pojawiający się w substancjach lipidowych (tłuszczowych) zawartych w błonach komórkowych.

Równie skutecznie glutation doprowadza rodnik hydroksylowy HO, najniebezpieczniejszy z wolnych rodników, do postaci wody.

Jest także szczególnie cenny jako antyoksydant neutralizujący wolne rodniki w wątrobie, mózgu, nerkach i oczach – narządach, w których powstaje ich najwięcej i które są najbardziej narażone na ich destrukcyjne działanie, co objawia się m.in. uszkodzeniami wątroby, chorobami neurodegeneracyjnymi układu nerwowego (Alzheimera, Parkinsona, SM itp.) oraz zmianami w gałce ocznej (np. zaćma).

Neutralizuje szczególnie szkodliwe wolne rodniki powstające w organizmach osób nadużywających alkoholu oraz palących.

Jest nieodzowny dla działania innych antyoksydantów (także wielu leków), ponieważ wysoki jego poziom zwiększa efektywność ich wykorzystania.

Glutation spełnia ważne zadania w utrzymaniu sprawności układu odpornościowego poprzez udział w powstawaniu i funkcjonowaniu limfocytów (zwłaszcza grasicozależnych T niszczących obce komórki), ochronę witamin E i C przed utlenianiem, utrzymanie ich prawidłowego zapasu w organizmie oraz zwalczanie wirusów, bakterii i pasożytów.

Każda komórka w organizmie jest sama odpowiedzialna za produkcję glutationu i musi posiadać niezbędne do tego substraty. Zapotrzebowanie na glutation jest zawsze wysokie, gdyż jest on szybko zużywany pod wpływem wielu bodźców – choroby, stresu, zmęczenia, a nawet wysiłku fizycznego. Do powszechnych niedoborów glutationu prowadzą:

  • stres
  • zanieczyszczenie środowiska
  • zła dieta
  • promieniowanie
  • zakażenia, urazy, skaleczenia
  • starzenie się organizmu

Jak widać glutation jest NIEZBĘDNY dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to niejako bariera, chroniąca nas przed wolnymi rodnikami, infekcjami, starzeniem się organizmu oraz różnorodnymi procesami niszczenia komórek.

Problem jednak pojawia się, gdy wraz z wiekiem, poziom glutationu radykalnie się zmniejsza. Dodatkowo, większość preparatów, dostępnych na rynku ulega tak intensywniej przemianie w przewodzie pokamowym, że wchłaniany jest tylko niewielki procent leku.

Dlaczego tak się dzieje?
Glutation jest tworzony z trzech aminokwasów: kwasu glutaminowego, glicyny oraz cysteiny, w obecności witaminy C. Gdybyśmy dostarczyli te aminokwasy jako suplementy, nasz organizm byłby w stanie wytworzyć glutation.

Problemem jest jednak zaopatrzenie w cysteinę, ponieważ jest to aminokwas podlegający utlenianiu w przewodzie pokarmowym i z trudnością wchłaniany do krwi, w związku z czym do komórek dostaje się tylko niewielka jej ilość.

Dlatego też firma Terry Naturally opracowała trwałą formę, L-glutation, który nie jest utleniany w przewodzie pokarmowym. Jest na tyle stabilny, że zostaje wchłonięty do krwi i natychmiast zaczyna działać. Jest to opatentowana formuła, podparta wieloma badaniami klinicznymi.

Jest to właściwie jedyny produkt na rynku, który zawiera ten silny antyoksydant w postaci, która nie zostaje utleniona w przewodzie pokarmowym. Unikalna formuła, zapewnia nam długotrwały efekt.

Nie zwlekaj dłużej, koniecznie wstąp do Markowej Apteki i zapytaj się o produkt formy Terry Naturally. Naturalny glutation, który ochroni nasze komórki przed starzeniem i zniszczeniem. Zapraszamy!